ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Nový Jičín opravuje památkově chráněnou budovu úřadu

22.05.2017

Nový Jičín 22. května - Město Nový Jičín opravuje památkově chráněnou budovu v Divadelní ulici 1, v níž sídlí městský úřad. Za 5,8 milionu korun opraví například fasádu a střechu. Provoz úřadu nebude omezen, avšak lidé by tam měli dbát zvýšené opatrnosti. Rekonstrukce by měla skončit na podzim. ČTK to dnes sdělila mluvčí novojičínské radnice Marie Machková.

"K obnově fasády a střechy nás donutil jejich špatný technický stav. Ve fasádě se objevily praskliny, opravu nebo výměnu potřebují i klempířské prvky, hromosvod, komíny, části střech a světlíků. Okapový systém bude doplněn o elektrické vyhřívání," uvedl vedoucí organizačního odboru novojičínské radnice Zdeněk Petroš. Restaurátorská obnova čeká také sousoší s atikou a vstupní portál z Tyršovy ulice.

Poměrně rozložitá a členitá budova byla postavena na konci 19. století podle návrhu vídeňského architekta Otto Thienemanna. V minulosti tam sídlil krajský soud a okresní hejtmanství. "Je to několikakřídlý komplex dvoupatrových novorenesančních budov. Při opravě fasády bude respektováno její členění a profilace štukových prvků," doplnil Václav Herold z novojičínského odboru školství.

(čtk)