ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

V Ostravě začne rozsáhlá výměna oken radniční budovy

18.05.2017

Ostrava 18. května - V budově ostravské Nové radnice bude během následujících čtyř let vyměněno více než 1100 oken a jejich obměna bude stát téměř 78,4 milionu korun bez DPH. Zakázka je rozdělena do čtyř etap. Práce začnou v pátek v levém křídle budovy, která je nemovitou kulturní památkou a nachází se v městské památkové zóně. ČTK to dnes řekla mluvčí magistrátu Andrea Vojkovská.

Okna v radniční budově jsou stará 86 let. Prozatím jsou vyměněna pouze v místnostech, které byly již rekonstruovány, tedy ve firemní školce a místnosti centrálního bateriového zdroje. Nová okna budou replikami těch nynějších, budou z dubu, stejných rozměrů i členění a zachován bude způsob i směr otevírání jednotlivých křídel. Po levém křídle čeká obměna oken pravé křídlo radniční budovy, následovat bude středová část radnice. Tam budou vyměněna i velká okna v místnosti, kde se konají zasedání zastupitelstva města. Repasovány budou i vitráže u velkého schodiště. Jako poslední budou vyměněna okna v přístavbě v Sokolské ulici. V tomto případě už nejde o kulturní památku, ale o část, která je v památkové zóně.

"Památkáři trvali na striktním dodržení současné podoby oken, umožnili nám pouze jednu změnu - pro výplně vnějších křídel oken můžeme použít izolační dvojsklo. Budou tak splněny tepelně technické požadavky a zlepší se také hlukové parametry oken. Výměnou oken pokračuje proces energetických úspor, který byl zahájen regulací vytápění budovy," uvedl investiční náměstek Břetislav Riger (Ostravak).

V první etapě, která potrvá až do letošního října, bude vyměněno celkem 317 oken. Druhá etapa je naplánována od května do října roku 2018 a vyměněno bude 231 oken, ve stejném období roku 2019 je plánována výměna 514 oken a v poslední čtvrté etapě v roce 2020 to bude 121 oken.

Výměna začne v pátek ráno a potrvá až do pondělních odpoledních hodin. Stejný systém výměny oken bude uplatňován i v následujících týdnech. Přestože budou práce prováděny kromě víkendových také v pracovních dnech, nebudou mít vliv na úřední hodiny magistrátu města.

(čtk)