ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Konkurzní správce požaduje zaplacení za byty na Kavčí skále

18.05.2017

Říčany 18. května - Správce konkurzní podstaty Tomáš Koranda znovu požaduje po bývalých družstevnících na říčanském sídlišti Kavčí Skála zaplacení za byty, aby mohl ukončit konkurz na majetek družstva. Byty do osobního vlastnictví majitelů převedlo družstvo bezplatně. Částka se odvíjí od kvality bytu, pohybuje se od 70.000 do 110.000 korun, v jednom případě přesahuje 200.000 korun. Majitelé bytů zaplatit odmítli. Koranda tak bude všechny vlastníky zhruba 340 bytů jednotlivě o částku žalovat. První spor majitele bytu se správcem konkurzní podstaty bude soud projednávat již ve středu. ČTK to sdělil mluvčí obyvatel sídliště Kavčí skála Pavel Žďárský, Koranda informaci potvrdil.

"Ostatní vlastníci bytů se připravují se svými právními zástupci na budoucí soudní pře, protože požadavky správce považují za neoprávněné," uvedl Žďárský. Koranda musí žaloby podat nejpozději během příštího roku. "Poté by byl skutek promlčený, což nemohu dopustit, protože věřitelé by tak své peníze nedostali zpět," řekl ČTK Koranda.

Koranda řekl, že je povinen podle nálezu Ústavního soudu z roku 2004 uspokojit všechny věřitele poměrnou částí. "Já jsem sesumarizoval všechny pohledávky a aktiva a vyšlo mi, že ti, co získali byty, tak za metr čtvereční získali zhruba o 1100 až 1500 korun více, než měli získat. A to teď po nich chci zpátky," uvedl Koranda. Obyvatelé tvrdí, že Koranda si nález Ústavního soudu vykládá špatně, a nesouhlasí s ním.

Říčanské bytové družstvo se dostalo do potíží v roce 1997 kriminální činností jeho bývalého vedení při výstavbě nástavbových bytů na panelové domy. Konkurz na majetek družstva vyhlásil soud v roce 1998. Druhý správce konkurzní podstaty Koranda do ní zahrnul také byty převedené do osobního vlastnictví, které obyvatelé podle svého tvrzení řádně zaplatili. Sérií žalob usilovali o vyloučení svých bytů z konkurzu. V lednu 2005 dokonce vlastníci bytů demonstrovali před úřadem vlády.

Ústavní soud v roce 2004 zrušil usnesení o prodeji majetku s tím, že byty do konkurzní podstaty nepatří. V roce 2007 po řadě dílčích rozsudků konkurzní soudce uložil správci vyškrtnout anuitní byty z konkurzní podstaty. Koranda tak vyloučil z konkurzu většinu původních družstevních bytů.

Loni Koranda rozeslal bývalým družstevníkům, nyní vlastníkům bytů dopisy, v nichž podle obyvatel požadoval od každé domácnosti zaplacení částky přesahující sto tisíc korun s odůvodněním, že chce konkurz ukončit. Koranda podle obyvatel v dopisech uvedl, že finanční prostředky po téměř osmnáctiletém vedení konkurzního řízení nyní postačují k poměrnému uspokojení věřitelů ve výši 10,841 procenta. Doplacením požadovaných částek chtěl údajně dosáhnout zvýšení poměrného uspokojení na 87,222 procenta.

Koranda se již dříve dohodl zhruba se šesti desítkami majitelů na zaplacení za jejich byty, lidé tenkrát zaplatili zhruba 3000 korun za metr. Několik dalších bytů Koranda vydražil v aukci.

Někdejšího předsedu Miroslava Musila, za jehož vedení se družstvo zadlužilo, poslal v listopadu 2003 pražský vrchní soud na šest let za mříže. Z majetku družstva zpronevěřil více než 12,5 milionu korun.

(čtk)