ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Počet stavebních povolení v Německu klesl poprvé od roku 2012

18.05.2017

Berlín 18. května - Počet nových stavebních povolení pro obytné budovy v Německu v prvním čtvrtletí klesl o sedm procent. Od 1. čtvrtletí 2012 to byl první meziroční pokles, uvedl dnes spolkový statistický úřad.

Poptávka po nemovitostech v Německu dosud rostla díky dobrým podmínkám na trhu práce a rekordně nízkým nákladům na půjčky. Stavba nemovitostí se tak stala hlavní silou hospodářské expanze země. Stavebnictví také těží z růstu státních výdajů na výstavbu silnic a sociálního bydlení, za kterým stojí rekordní příliv migrantů v posledních dvou letech, uvedla agentura Reuters. Nové údaje však naznačují, že stavební boom se z největší evropské ekonomiky vytrácí.

Podle údajů statistického úřadu bylo v prvních třech měsících vydáno o 5600 méně stavebních povolení pro obytné budovy než ve stejném období loňského roku. Povolení získaly stavby 70.232 obytných budov a ve stávajících 8.919 úřady odsouhlasily rekonstrukci. V součtu to představuje meziroční pokles o 6,6 procenta. Kategorie hotelových rezidencí, kam spadají i příbytky pro migranty, se v prvních třech měsících zvýšila o dvě procenta na 5264 povolení.

Za celý rok 2016 se počet vydaných stavebních povolení pro obytné budovy zvýšil o více než 20 procent a počtem 375.400 stanul na nejvyšší úrovni za 17 let.

Asociace stavebního průmyslu ještě v lednu předpokládala, že její obrat se po růstu o 5,8 procenta v roce 2016 letos zvýší o pět procent na nejvyšší úroveň od roku 1995.

Stavebnictví v loňském roce výrazně podpořilo hospodářský růst Německa, který byl nejvyšší za pět let. Na růstu hrubého domácího produktu o 1,9 procenta se podílelo 0,3 procenta.

(čtk)