ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Česká Lípa chce pokračovat v obnově sídliště Špičák

18.05.2017

Česká Lípa 18. května - Česká Lípa chce ještě v letošním roce zahájit další etapu revitalizace největšího sídliště Špičák. Je to jedna z největších investic plánovaných v letošním roce, v rozpočtu města je na ni vyčleněno 40 milionů korun. Hlavním cílem je oddělit chodce od dopravy a rozšířit počet parkovacích míst, po nichž obyvatelé volají. Nedostatek parkovacích míst výrazně ztěžuje i kvalitní zimní údržbu komunikací na sídlišti, řekl dnes ČTK místostarosta Juraj Raninec (ODS).

Česká Lípa je s 36.500 obyvateli třetím největším městem v Libereckém kraji. Pro letošní rok počítá město s příjmy 617 milionů korun, výdaje budou ještě o 132 milionů korun vyšší. Důvodem jsou právě investice za bezmála 270 milionů korun. Je to dvakrát víc peněz než loni a největší objem investic v novodobé historii města. Mimo regenerace sídliště na Špičáku by ještě letos měla začít i výstavba venkovního bazénu u Sportareálu, na kterou je v rozpočtu také 40 milionů. Zhruba 19 milionů je určeno na rekonstrukci mateřské školy v Dolní Libchavě.

Práce na sídlišti Špičák by měly letos pokračovat ve dvou lokalitách: v oblasti hustě osídleného takzvaného Malého Špičáku (zahrnující ulice Zhořelecká a Budyšínská) a v oblasti Bardějovské ulice. Obnova těchto lokalit by měla být hotova na podzim příštího roku. V současné době se připravují podklady pro vydání stavebního povolení a radnice chystá veřejnou soutěž na výběr dodavatele. Zároveň se připravuje další etapa, která by měla zajistit obnovu Vladimírské ulice.

"Cílem letošní etapy regenerace je vyřešit komplexně obě lokality z hlediska bezpečnosti chodců a navýšení parkovacích míst, proto se počítá s vybudováním nových chodníků, přechodů pro chodce, nových parkovacích stání včetně odlučovače ropných látek, veřejného osvětlení a s úpravou stávajících komunikací," doplnila mluvčí radnice Monika Bayerová. Záměr podle ní počítá také s obnovou zeleně. Pro obyvatel je klíčové zejména rozšíření možnosti parkování. Počet míst by se měl zvýšit téměř dvojnásobně - ze současných 188 na 358 míst.

(čtk)