ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

O nejlepší stavbu Karlovarského kraje usiluje 16 projektů

17.05.2017

Karlovy Vary 17. května - Do letošního ročníku soutěže Stavby Karlovarského kraje se přihlásilo 16 staveb a osm projektů. Je to méně, než v minulých letech, což podle pořadatelů souvisí s poklesem ve stavebnictví. V soutěži na webových stránkách www.stavbykarlovarska.cz může veřejnost dát hlas i jedné z osmi zachráněných památek.

V letošním ročníku soutěží stavby a rekonstrukce z celého kraje, jde o bytové domy, hotely, stavby občanské vybavenosti, průmyslové haly, dopravní stavby, ale třeba i zahrada kláštera. "V letošním roce bylo těžké dát stavby dohromady, protože stavebnictví není zrovna na vzestupu. V předchozím roce jsme měli nejvíce staveb za předchozí roky, ale letos to bylo složitější, protože staveb se dokončilo méně," uvedla manažerka pořádajícího Regionálního stavebního sdružení Karlovy Vary Anna Vlášková.

Ačkoli je spolupořadatelem i Karlovarský kraj, letos do soutěže nepřihlásil žádnou krajskou stavbu. Město Karlovy Vary například zastupuje rekonstrukce základní školy Poštovní a projekty dopravního terminálu a areálu Rolava.

Podle viceprezidenta Svazu podnikatelů ve stavebnictví ČR Rudolfa Borýska mohou být za propadem stavební výroby chybějící veřejné investice. "Nejsme úplně optimističtí. Nakonec čísla z minulého roku, pokles o 7,6 procenta ve stavebnictví, k optimismu nevedou. Ale bohužel i současná vládní krize a okolnosti, které jsou s tím spojené, neurychlí čerpání evropských dotací a veřejné investice," uvedl Borýsek.

Podle něj české vládě dlouhodobě chybí plánování veřejných investic tak, aby nenastávaly výkyvy, kdy jeden rok firmy nestíhají zakázky a další rok musí propouštět.

(čtk)