ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

V Kostomlatech skončily opravy nádraží

17.05.2017

Kostomlaty nad Labem (Nymbursko) 17. května - Ve stanici Kostomlaty nad Labem na Nymbursku se dnes slavnostně otevřela opravená výpravní budova. Rekonstrukce začala loni v říjnu a skončila v polovině dubna. Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) do oprav investovala 3,3 milionu korun. Opravovat se chystá i další nádraží v celé republice.

Součástí rekonstrukce byla oprava fasády či zajištění západního štítu budovy. Díky novému mobiliáři se zvýšil komfort pro cestující. Přibyly odpadkové koše i speciální kontejnery na tříděný odpad. Upraveno bylo osvětlení a označení stanice na budově. Součástí rekonstrukce byla také demolice nevyhovujícího skladu uhlí.

Kostomlatské nádraží čekají v blízké době další stavební práce. SŽDC tady bude rekonstruovat perony a koleje.

"Stanice v Kostomlatech byla jednou z prvních, které jsme začali opravovat po převzetí od Českých drah. Cestující zde jistě ocení snadnější a bezpečnější pohyb po nádraží. Spokojený by byl určitě i Bohumil Hrabal, který zde sloužil za druhé světové války jako výpravčí," řekl náměstek generálního ředitele SŽDC pro správu majetku Tomáš Drmola.

Právě spisovatele Bohumila Hrabala připomíná na vnější stěně budovy pamětní deska, instalovaná v roce 2014. Zachována zůstala i po rekonstrukci.

Jen ve středních Čechách plánuje SŽDC rekonstrukci několika desítek nádražních budov, například v Nymburce, Kolíně nebo Mladé Boleslavi. Podle Drmoly bude SŽDC muset investovat do oprav nádraží v celé republice více než deset miliard korun.

SŽDC podepsala s Českými drahami dohodu o převodu nádraží v hodnotě 3,3 miliardy korun loni v červnu. Státní správce kolejí tím získal zhruba 1500 nádražních budov. Od převodu nádraží si stát slibuje zlepšení údržby mnohdy zanedbaných stanic, protože státní správa může na jejich opravy čerpat více peněz z fondů EU než České dráhy, které jsou akciovou společností, byť rovněž ve vlastnictví státu.

(čtk)