ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Chropyně zbourá radnici z roku 1800

17.05.2017

Chropyně (Kroměřížsko) 17. května - Chropyně na Kroměřížsku zbourá radnici a v příštím roce by chtěla zahájit stavbu nové. Náklady odhadem činí 22 milionů korun, město by mohlo získat 30 procent ze Státního fondu životního prostředí. "Letos bychom chtěli připravit projekt a vyřídit demoliční výměr i stavební povolení," řekla ČTK starostka Věra Sigmundová (ČSSD).

"Počítáme s tím, že stavební práce by byly zahájeny někdy v polovině příštího roku a nová radnice by měla být otevřena v roce 2019," uvedla Sigmundová. Město chce radnici stavět kvůli budoucím úsporám energií v takzvaném pasivním standardu. V objektu bude kromě kanceláří úřadu informační centrum a veřejné toalety. Nová radnice bude bezbariérová, počítá se s výtahem.

Původní radnice byla postavena kolem roku 1800, mezi válkami ji doplnily přístavby. Objekt je v nevyhovujícím stavu, pod střechu zatéká a ze sklepů jde vlhkost do prvního patra. Ve špatném stavu jsou i rozvody elektroinstalace. Objekt navíc není bezbariérový, postižení a starší lidé se tak špatně dostávají po příkrých schodech.

Město zvažovalo rekonstrukci budovy a vybudování přístavby s výtahem. Tyto varianty by ale nevyřešily všechny potřeby úřadu. Díky novostavbě bude radnice podle Sigmundové dispozičně řešena tak, aby to bylo co nejkomfortnější pro občany města i návštěvníky.

Stejný problém jako Chropyně řeší i další dvě samosprávy ve Zlínském kraji. Ostrožská Nová Ves na Uherskohradišťsku staví novou radnici a knihovnu za 63 milionů korun. Akce zahrnuje také opravu objektu bývalého kina z roku 1970. Stavbu nové radnice chystají také Morkovice-Slížany na Kroměřížsku. Stará již byla zdemolována, stavba nové radnice přijde podle projektu na 40 milionů Kč.

(čtk)