ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Putovní sympozium provede po průmyslových památkách

17.05.2017

Praha 17. května - Bienále Industriální stopy, které upozorňuje na málo známé či zanedbané památky průmyslové architektury, uspořádá 1. června putovní sympozium. Milovníci přehlížených, zapomenutých a drobných staveb se mohou vydat autobusem do okolí Prahy a prohlédnout si drobné drážní stavby, obecní vodárny a vodárenské věže, cihelny, malé místní pivovary či rozpadlé vápenky, k jejichž historii jim podají výklad odborníci. Přihlášky jsou na webu. ČTK o akci informoval Benjamin Fragner z Výzkumného centra průmyslového dědictví Fakulty architektury ČVUT, které je jedním z pořadatelů sympozia.

O významných, památkově chráněných či ikonických dílech průmyslové architektury se většinou obecně ví a mluví. Existuje ale ještě další vrstva průmyslového dědictví, vnímaná víc na místní úrovni. Historikům architektury nejsou cizí ani skladištní budovy, dílenské a opravárenské provozy či v krajině již osamělé sladovny, zbytky konstrukcí u zaniklých lomů, místní kapličky pro transformátory nebo torza zdí a trčící komíny po továrnách.

"Jedná se o specifickou kulturní vrstvu sídel a krajiny, která dosud zůstává stranou zájmu a je ohrožena, ačkoli je třeba ji vnímat jako součást kulturního dědictví a duševního i materiálního bohatství společnosti," uvedl Fragner.

Zahájení sympozia bude v opuštěné transformační stanici v pražském Smíchově (na Zatlance) a cesta se bude ubírat přes Velkou Chuchli do Řevnic. Tam bude zastávka u bývalého dřevěného drážního skladu s druhým prezentačním blokem. Dále bude cesta pokračovat přes Srbsko se zastávkami ve vápencovém lomu, u obilního skladiště a parní vodárny v Litni, sladovny ve Skuhrově, huti Barbora v Jincích a cihelny v Hostomicích.

Na sympoziu se svými příspěvky vystoupí autoři doplňované databáze průmyslového dědictví České republiky a odborníci na danou tematiku. Databáze průmyslové architektury a technických staveb v ČR aktuálně obsahuje 4465 záznamů, je provázaná i s mapou a ukazuje také téměř pětistovku převážně zahraničních, ale i tuzemských příkladů konverze průmyslových staveb pro nové využití.

(čtk)