ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

U České Třebové by mohlo vzniknout muzeum trampingu

11.05.2017

Česká Třebová (Orlickoústecko) 11. května - U České Třebové by mohlo vzniknout muzeum trampingu. S městem o něm již delší dobu vyjednává skupina trampů z celé České republiky. Před časem již byla vytvořena mobilní expozice trampského hnutí, která by v muzeu mohla být umístěna. Zastupitelé zatím schválili 120.000 korun na zpracování studie, celý záměr budou projednávat v červnu, řekl ČTK starosta Jaroslav Zedník (Nestraníci).

Muzeum by mělo stát ve výletní lokalitě Hory. Město tam vlastní část pozemků, další odkoupí od soukromého vlastníka. V blízkosti je také plánované biokoupaliště a pravěká osada Křivolík, archeologické muzeum v přírodě. "Udělali bychom z toho výletní okruh, mohly by tam přijet rodiny s dětmi a měly by na půl dne program. Podpořilo by to cestovní ruch v celém regionu," uvedl Zedník.

Pro muzeum by se mohla vybudovat srubová stavba. Expozice by měly být i v exteriéru, například totemy. Podle Zedníka by vstupné mohlo pokrýt náklady na provoz.

Radnice by chtěla většinu potřebných peněz získat z dotace ministerstva pro místní rozvoj. Žádost by mohla podat na podzim, náklady vyplynou z projektové dokumentace. Podle Zedníka jeden z trampů, který žije v Kanadě, nabídl na výstavbu sponzorský dar v přepočtu asi deset milionů korun. Stavět by se mohlo v příštím roce.

Trampové se již v minulosti snažili o založení muzea například v Trhové Kamenici nebo Kostelci u Heřmanova Městce na Chrudimsku, z plánů však sešlo. Shromáždili dostatek exponátů, které zaplní 200 metrů čtverečných, s mobilním muzeem jezdí po republice.

(čtk)