ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Brno chce zrušit cenovou mapu stavebních pozemků

10.05.2017

Brno 10. května - Brněnští radní navrhují zastupitelstvu zrušit od září cenovou mapu stavebních pozemků. Pro občany je spíš matoucí než přínosná, řekl novinářům primátorův náměstek Richard Mrázek (ANO). Podle primátora Petra Vokřála (ANO) dříve sloužila pro orientaci občanů i města, ale dnes už se lidé orientují díky realitnímu trhu a město si nechává zpracovávat znalecké posudky. Rozdíl cen tržních a těch uvedených v cenové mapě pak může činit problémy v domluvě, doplnil Vokřál.

Se zrušením souhlasí i opoziční zastupitel Oliver Pospíšil (ČSSD). Podle něj je mapa zbytečná a lidi mate.

Vokřál uvedl, že mapy byly potřebné především v devadesátých letech minulého století, když začaly převody nemovitostí. "Město si chtělo udělat názor na to, jaká je v jakých lokalitách zhruba tržní hodnota. Dnes je to dávno překonané. Když někdo něco prodává, orientuje se na realitním trhu. A když prodává nebo něco nabývá město, nechává si vypracovat znalecký posudek," uvedl Vokřál. Navíc mapa oceňuje jen stavební pozemky, jiné nezohledňuje.

Podle Pospíšila vzniká cena v cenové mapě z koeficientů určených vyhláškou ministerstva financí. "Slouží však pro daňové účely a jen u určitých nemovitostí, protože nekoresponduje s trhem. Lidem to jenom motá hlavy a pro město k výkupům nebo směnám to taky moc nemá význam," doplnil Pospíšil, který bude na zastupitelstvu hlasovat pro zrušení.

Města nemají povinnost cenovou mapu stavebních pozemků zpracovávat. Podle brněnského magistrátu jich má v současnosti pouze 12 měst v České republice. Podle ministerstva se musí cenová mapa aktualizovat, což je podle Brna zbytečný proces. Města, která cenovou mapu nemají, postupují podle zákona o oceňování majetku a jeho prováděcí vyhlášky.

(čtk)