ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Ostrava chce univerzitě darovat pozemky pro nové stavby

10.05.2017

Ostrava 10. května - Ostravští městští zastupitelé na svém dnešním zasedání rozhodli, že Ostravské univerzitě v budoucnu darují až 3,3 hektaru pozemků v těsné blízkosti centra města. Univerzita by na nich v budoucnu mohla vybudovat Fakultu umění a Centrum zdravého pohybu, což jsou nyní její stěžejní rozvojové projekty.

Škola by na tyto projekty mohla získat dotaci. Ministerstvo školství totiž připravilo výzvu z operačního programu Výzkum a vzdělávání, která bude vyhlášena pouze pro univerzity ve třech postižených regionech, mezi nimiž figuruje i Moravskoslezský kraj. Podle primátora je ale pro získání dotace nutné, aby univerzita do konce června příštího roku měla vydáno územní rozhodnutí a měla podánu žádost o stavební povolení. Je tedy nutné řešit, kde objekty budou stát.

Na červnové zasedání zastupitelstva by město chtělo připravit smlouvu o smlouvě budoucí darovací i dohodu o financování projektové dokumentace, na jejímž vzniku by se finančně kromě univerzity měly podílet právě i město a kraj. Dotace by univerzitě mohla pokrýt až 85 procent uznatelných nákladů.

Město zvažovalo několik možných lokalit, kam by nové objekty bylo možné umístit. Nakonec se rozhodlo, že by univerzitě darovalo pozemky za dílnami Národního divadla moravskoslezského, které jsou mezi výstavištěm Černá louka a lokalitou Nová Karolina. Primátor uvedl, že pro pozemky zatím město nemá žádné rozumné využití a navíc jde o část města, která nyní nepůsobí příliš esteticky.

Opoziční zastupitel Lumír Palyza (ČSSD) upozornil na to, že na pozemcích zamýšlených jako dar univerzitě nyní stojí areál Miniuni se zmenšeninami známých staveb, do něhož město v minulosti investovalo "nemalé finanční prostředky". Vedení města ale neplánuje, že by areál zanikl. Uvažuje o jeho případném přemístění blíže Slezskoostravskému hradu.

Rektor univerzity Jan Lata už dříve ČTK řekl, že novou Fakultu umění univerzita potřebuje, protože nynější zázemí už neodpovídá jejím potřebám. Fakulta umění totiž sídlí už osm let v provizorních podmínkách a na dvou různých místech. Potřebovala by přitom speciální zázemí jako ateliéry, zkušebny či koncertní sál. Centrum zdravého pohybu by škole rovněž výrazně usnadnilo provozní situaci, protože vlastní sportoviště dosud nemá a vše si musí pronajímat. Podle dřívějšího prohlášení rektora by obě stavby za ideálních podmínek mohly vzniknout do roku 2020.

(čtk)