ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

O zhotovení pomníku Díky, Ameriko! mají zájem dvě firmy

10.05.2017

Plzeň 10. května - Dva zájemci se přihlásili do výběrového řízení, které vyhlásila Plzeň na zhotovení nového pomníku Díky, Ameriko! Dva šestimetrové žulové pylony pomníku z roku 1995 muselo loni město odstranit. V žule se šířily trhliny a magistrát měl strach, aby se pylony nezřítily a někoho nezranily. Nový pomník má být přesnou kopií původního. Město na něj vyčlenilo peníze a náklady odhadlo na 13 milionů korun. Oba zájemci v soutěži nabídli, že nový pomník zhotoví za zhruba polovinu této částky, řekl dnes novinářům primátorův technický náměstek Pavel Šindelář (ODS).

O vítězi soutěže se rozhodne v pátek. Nabídky obou uchazečů se liší jen o statisíce. Rozhodujícím kritériem bude cena. Zájemci museli předložit prohlášení, že jsou schopni dodat kvalitní žulový blok odpovídající velikosti a co nejpodobnější tomu původnímu. Žula by měla mít stejnou barvu i strukturu. "Minimálně jedna z nabídek je z českého lomu," řekl Šindelář. O původu druhého kamene nic neví.

Původně se předpokládalo, že kámen se bude muset hledat v zahraničí. Architekt Jan Soukup, který se v 90. letech podílel na instalaci pomníku, je přesvědčen, že v českých lomech se tak velké kusy bez trhlin neseženou. Za války se totiž podle něj začala žula v lomech odstřelovat, což poškodilo i nevytěžený kámen. Žulu na původní pomník dostalo město darem.

Nyní si chce radnice pojistit, aby se na pomník, symbolizující osvobození Plzně americkou armádou 6. května 1945, použil kámen bez jakékoliv trhliny. "Bude se celkem třikrát rentgenovat," řekl vedoucí magistrátního odboru investic Pavel Grisník. Jednou odborníci zkontrolují kvalitu kamene rentgenem hned v lomu po vytěžení, podruhé po kamenických úpravách, leštění a umístění nápisů a naposledy po instalaci pylonů na místo. Z původního pomníku zůstaly asi 40 centimetrů vysoké bloky posazené na kovových čepech. Na čepy se budou osazovat i nové bloky. Součástí soutěže je také vyložení okolního prostranství žulovými deskami, zavlažování, sítě a další práce na infrastruktuře.

Město má podle Šindeláře připravenou takovou smlouvu, aby mohlo v případě potíží nebo nekvalitního kamene odstoupit. Po skončení výběrového řízení se pojedou zástupci města podívat s vítězem soutěže do lomu, odkud chce kámen dodávat a zhodnotí jeho vhodnost a podobnost s původní žulou. Zakázka by měla být hotova do konce října. S instalací mnohatunových kamenných monolitů se počítá zřejmě během léta, kdy bude na frekventované Americké a Klatovské třídě menší provoz.

Bývalý pomník město zatím uchovává. Uvažuje se například o tom, že by se z něj časem vyřízly nápisy a uložily se do muzea generála Pattona.

(čtk)