ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Počet zahájených staveb bytů vzrostl o 42 procent

10.05.2017

Praha 10. května - Stavební firmy v Česku v prvním čtvrtletí zahájily stavbu 1588 bytů v bytových domech, meziročně o 42 procent více. V Praze, kde byla bytová výstavba největší, počet těchto staveb meziročně klesl o 17 procent na 411. Počet zahájených staveb rodinných domů vzrostl téměř o třetinu. Vyplývá to z dnešních údajů Českého statistického úřadu.

Největší podíl zahájených staveb bytových domů připadal na Prahu s podílem 26 procent. V porovnání s koncem února však její podíl klesl téměř o deset procentních bodů. V březnu se v hlavním městě začalo stavět v bytových domech 40 bytů. "Developerům rezidenčního bydlení stále chybí moderní územní plán pro Prahu. Vydávání stavebních povolení je navíc zdlouhavé. To brzdí developery v pružné reakci na rostoucí poptávku," uvedla analytička Komerční banky Jana Steckerová.

Podle údajů developerských společností Trigema, Skanska Reality a Central Group developeři v prvním čtvrtletí prodali v Praze 1350 nových bytů, tedy zhruba třikrát více, než se jich začalo stavět. Zásoba dostupných bytů meziročně klesla zhruba o třetinu.

Za Prahou následovaly Olomoucký (24,4 procenta), Jihomoravský (13,5 procenta) a Plzeňský kraj (6,9 procenta).

Počet nově rozestavěných rodinných domů ke konci března meziročně vzrostl o 29,5 procenta na 3631. Nejvíce jich připadalo na Středočeský (26 procent), Jihomoravský (12,6 procenta) a Moravskoslezský kraj (10,3 procenta). Podíl Prahy klesl na 2,8 procenta.

Spolu s dalšími kategoriemi, jako jsou nástavby, vestavby a penziony, začali jednotlivci a stavební firmy v prvním čtvrtletí stavět 6525 bytů, meziročně o 26,4 procenta více. V porovnání s rekordním rokem 2008 byl jejich počet zhruba o třetinu nižší.

(čtk)