ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Domy v Březnické ulici v Příbrami čeká dražba

10.05.2017

Příbram 10. května - Zchátralé budovy v Březnické ulici v Příbrami půjdou po průtazích do dražby. Původně se měly prodávat počátkem roku, úředníci ale špatně zadali znalecký posudek. Dokumentace se tak musela předělávat, řekl dnes novinářům starosta Jindřich Vařeka (ANO). Podle mluvčí města Pavlíny Svobodové byl nový termín dražby stanoven na 15. června.

"Musela se předělávat dokumentace, protože dražební dokumentace vypadá jinak než jakákoliv jiná, což si právní oddělení u nás neuvědomilo a ten znalecký posudek zadalo obvyklým způsobem," uvedl Vařeka. Úředníci se podle něj v této situaci ocitli poprvé. Šlo o pochybení, za které však není koho potrestat. "Vedoucí odboru, který to osobně organizoval, už tady není," podotkl starosta. "Mrzí nás to, štve nás to, už to mohlo být před půlrokem," dodal.

Objekty se budou prodávat jako celek, vyvolávací cena byla v minulosti stanovena na 4,8 milionu korun. Město nevlastní všechny bytové domy, v části má jen podíly, protože některé byty si lidé koupili. Podle Vařeky je pro město snazší prodat budovy jako celek než po jednotlivých bytech.

Domy jsou podle radnice ve špatném technickém stavu. Dohromady je v nich 18 bytů, část má soukromé vlastníky a část je volná. Rekonstrukce domů na čtyřech číslech popisných by podle analýzy pořízené městem byla značně nákladná. Stála by téměř 16 milionů Kč, návratnost byla spočítána na 70 let.

Zástupci opozice se v minulosti pozastavovali nad tím, zda je město v takové tísni, že musí prodávat poslední domy, které ještě má. Podle některých názorů by si město mohlo našetřit na rekonstrukci nebo se domluvit se soukromým investorem, který by budovy opravil. Podle Vařeky je ale takový záměr nereálný.

(čtk)