ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Příbram začne chystat opravu budovy bývalých Rudných dolů

10.05.2017

Příbram 10. května - Příbram začne připravovat náročnou rekonstrukci památkově chráněné budovy bývalých Rudných dolů na náměstí T. G. Masaryka. Radní schválili vyhlášení soutěže na zhotovitele projektové dokumentace, její pořízení vyjde na čtyři miliony korun. Samotná rekonstrukce za 60 až 70 milionů korun se však za současného volebního období nestihne, řekl dnes novinářům starosta Jindřich Vařeka (ANO). Hotový projekt včetně finanční zásoby chce koalice ANO a TOP 09 zanechat svým nástupcům.

Budova, v níž zasedají městští zastupitelé a která částečně slouží městské policii, podle Vařeky nemůže donekonečna chátrat. Rekonstrukci potřebuje prakticky všechno - podlahy, stěny, střecha, sociální zařízení, uvedl. Řešit se musí i odvětrání, zateplení fasády, výměna oken, což ale nebude jednoduché kvůli požadavkům památkářů.

"Musí se tam topit a je to prázdné. To je prostě problém," uvedl Vařeka. Do opravené budovy by se podle něj mohli sestěhovat úředníci z různých objektů ve městě. Sídlit by tam mohl například odbor sociálních věcí, který nyní podle Vařeky funguje v nevyhovujících podmínkách.

Pozdně empírová stavba bývalých Rudných dolů pochází z roku 1846. Až do roku 2006 sloužila potřebám báňské správy a vedení důlních podniků. Z jejího balkonu byl v roce 1918 slavnostně oznámen vznik Československa.

(čtk)