ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Demolice ubytoven v Litvínově skončila, objekty nahradí park

10.05.2017

Litvínov (Mostecko) 10. května - Demolice šesti budov ubytoven U Bílého sloupu v Litvínově na Mostecku skončila. Při likvidaci objektů objevili stavaři železobetonovou konstrukci. Na její odstranění schválili nyní radní 100.000 korun navíc oproti dohodnuté ceně. Zchátralé objekty nahradí park.

Bourat šest jednopodlažních budov se začalo v březnu. "V současnosti se dokončují terénní úpravy tak, aby mohlo místo zarůst zelení," řekl ČTK stavbyvedoucí Martin Kočandrle ze společnosti AQUA, která zakázku na základě výběrového řízení vyhrála.

Radnice odhadovala, že demolice bude stát zhruba deset milionů korun. O dotaci požádala stát. Vítězná firma nabídla 3,3 milionu korun včetně DPH a město získalo dotaci od ministerstva pro místní rozvoj, která pokryje 80 procent nákladů.

Při odstraňování základů domů byla nalezena železobetonová konstrukce zasahující až pod úroveň původních základových pasů. "Jedná se pravděpodobně o v minulosti provedené dodatečné zpevnění základů stavby proti jejímu poklesu vzhledem k jílovitému podloží. Protože jsme nemohli blokovat na místě stroje, odstranili jsme vše a požádali o peníze za vícepráce," uvedl Kočandrle.

Radní peníze navíc schválili. Je to dohromady zhruba 100.000 korun. "Skutečnost nemohla být zjištěna při zpracování projektové dokumentace, ani před zahájením demoličních prací," uvedla radnice ve zprávě po zasedání radních.

Podmínkou udělení státní dotace bylo následné využití revitalizovaného území do třech let od dokončení demolice. "Předpokládané náklady na revitalizaci zeleně činí 400.000 korun. Rada města schválila rozpočtovou změnu k financování navýšených nákladů a revitalizaci území," doplnila ve zprávě radnice.

Mezi vyloučené lokality patří v Litvínově i část sídliště Janov. Zastupitelé minulý měsíc rozhodli, že město koupí jeden z vybydlených panelových domů a nechá ho zbourat. Vlastníkovi, společnosti CPI byty, za něj zaplatí 345.000 korun. Také na tuto demolici bude žádat Litvínov o státní dotaci.

(čtk)