ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Brno chce postavit byty v lokalitě Na Kaménkách

09.05.2017

Brno 9. května - Brno plánuje postavit byty pro tisíce lidí v městské části Černovice v lokalitě Na Kaménkách. Radní dnes schválili sedm účastníků urbanistické soutěže na podobu místa a výzvu k podání soutěžních návrhů. Primátorův náměstek Martin Ander (SZ) novinářům řekl, že výsledky soutěže by měly být v září a první stavební práce by mohly začít za tři až čtyři roky. Město podle něj zatím neví, kolik domů postaví ani kolik to bude stát. Větší část vybuduje radnice, menší soukromý investor. Součástí budou prostory pro služby a občanskou vybavenost.

Lokalita Na Kaménkách je dlouhodobě určená pro bytovou výstavbu. Radnice vyhlásila soutěž, do které se přihlásilo 13 zájemců. Nakonec sedm odborníků vytvoří návrh, z nichž bude jeden vítězný. "Snažíme se najít co nejlepší projekt. Nelze říct, kolik tam bude bytů. Až soutěž ukáže, kolik ta lokalita snese tak, aby to bylo příjemné bydlení, ale negativně to neovlivňovalo okolí," uvedl Ander.

Podle něj se musí vyřešit doprava a nebudou se stavět jen byty. "Součástí budou veřejné prostory, služby, školská zařízení a další vybavenost, kterou člověk potřebuje. Je nutné říct, že zástavba se neuskuteční najednou, ale bude to v etapách. Obecně lze říct, že plánujeme vytvořit bydlení pro nízké tisíce lidí," doplnil Ander.

Výsledky soutěže mají být v září. "Obratem na to navážou projekční práce, územní rozhodnutí, stavební povolení. Dříve než v horizontu tří až čtyř let však není realistické, že by se začalo stavět," uvedl Ander.

Byty chce město pronajímat. V současnosti má zhruba 27.000 bytů. Zvažuje i další lokality pro výstavbu bytů. Nedávno například schválilo vypracování studie na možnou výstavbu bytových domů v ulici Lány v městské části Bohunice a v Šedově ulici v městské části Vinohrady.

(čtk)