ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Na zámku v Kolíně začala další fáze oprav

08.05.2017

Kolín 8. května - V Kolíně v těchto dnech začala další fáze oprav omítky zámku. První etapa by měla být hotova do října, další část rekonstrukce pak začne v lednu příštího roku a potrvá opět do října. Obě dvě části vyjdou celkem na zhruba 4,5 milionu korun, radnice chce opravy financovat z ministerského programu regenerace městských památkových rezervací. ČTK to řekl místostarosta Kolína Michael Kašpar (STAN).

Ke konci příštího roku by tak měla být definitivně dokončena obnova vnějšího pláště západního křídla zámku.

Loni na podzim nechalo vedení města předláždit zámecké nádvoří. Celkové náklady se pohybovaly kolem 1,8 milionu korun, 500.000 korun přispělo ministerstvo kultury. "I bez nějakých obrovských dotačních peněz, které prostě na zámek do Kolína nepřišly, se ho snažíme dávat do pořádku," řekl již dříve starosta města Vít Rakušan (STAN). Podle něj město proto volí opravy malými krůčky. Cílem je, aby na konci volebního období současného vedení Kolína vypadal zámek o poznání lépe.

Viditelné jsou i nové fasády na severní straně západního, východního i severního paláce.

Kromě oprav fasády západního křídla zámku jsou v plánu i další rekonstrukce. Opravit je potřeba podchod a v následujících letech i nejhůře vypadající objekt, kterým je sladovna.

Po opravách by podle starosty mohl zámek opět ožít. V areálu je v současné době podnikatelský inkubátor, který slouží začínajícím podnikatelům a firmám. Konají se zde také zasedání městského zastupitelstva.

(čtk)