ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Lomnice přestaví zastaralé kino na víceúčelové centrum

06.05.2017

Lomnice nad Popelkou (Semilsko) 6. května - Lomnice nad Popelkou v Českém ráji přestaví zastaralé kino na víceúčelové centrum. Práce začnou ještě letos a potrvají zhruba rok. Modernizace si podle odhadu vyžádá 30 milionů korun. ČTK to sdělil starosta města Josef Šimek (Nezávislí kandidáti).

Kino z roku 1953 nyní funguje v omezeném režimu, kvůli nevyhovující promítací technice je návštěvnost představení velmi nízká. "Nějaký novější film, pokud je vydán na datovém nosiči, tak jsme schopni odvysílat s půlročním zpožděním, na což samozřejmě dnes už nikdo nejde," uvedl starosta.

Kino chce město zachovat, proto je součástí projektu jeho digitalizace. "Po rekonstrukci předpokládáme stejný provoz jako doposud, samozřejmě díky tomu, že bude digitalizované, tak se zvedne počet promítacích dnů," uvedl Šimek. Budova ale nebude sloužit jen k promítání, získá širší využití. "Budou se tam moci konat nějaké menší divadelní představení nebo drobnější koncerty, na které tady prostor nemáme. Kapacita sálu se sníží ze současných 200 míst na 100, takže vznikne ideální klubový prostor," dodal starosta.

Modernizaci nepotřebuje jen interiér, ale v nevyhovujícím stavu je i samotná budova. Postavená je na navážce a kvůli nerovnoměrnému sedání podkladu se tvoří trhliny a spáry. Vyměnit je nutné také střešní plášť a posílit vazníky. Na konci životnosti jsou okna. Rekonstrukce by měla začít letos v září a potrvá zhruba rok. "Počítáme, že v září či říjnu příštího roku bychom otevírali," řekl Šimek. Skutečná výše nákladů podle něj vzejde z výběrových řízení, které se nyní připravují. "Předpokládáme, že 20 milionů korun bude stát rekonstrukce budovy a deset milionů korun nové technologie," dodal starosta. Město modernizaci zaplatí z úvěru, který si letos vezme. Splácet ho bude deset let z výnosů městských lesů.

(čtk)