ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

PEN klub otevřel zrekonstruovaný Dům bratří Čapků

06.05.2017

Budislav (Svitavsko) 6. května - Po třech letech oprav dnes česká pobočka PEN klubu slavnostně otevřela Dům bratří Čapků v Budislavi. Objekt postavený z popudu Karla Čapka původně sloužil k setkávání spisovatelů. V poslední době ale byl v havarijním stavu a od roku 2013 byl zavřený. Dům bude sloužit jako penzion veřejnosti. Spisovatelé v něm vyhrazené pokoje, jako tomu bylo před druhou světovou válkou, mít nebudou, řekl ČTK člen PEN klubu Vladimír Karfík.

"Od té doby, co lze cestovat a penziony jsou všude, už ten zájem autorů není tak velký. Možnost ubytování je z větší části pro kohokoliv," uvedl Karfík.

Památkově chráněný dům potřeboval kompletní rekonstrukci. Střechou zatékalo, sklepení bylo plné vody, dřevěné konstrukce vykazovaly statické poruchy, interiéry poškodila vlhkost. Zpočátku stavební práce zahrnovaly především hydroizolaci po celém obvodu objektu. Poté pokračovala obnova pískovcového plotu, výměna splaškové a dešťové kanalizace, vodovodních a elektrických rozvodů, renovovalo se vytápění. Spolu s pískovcem tvoří konstrukční materiál dřevo.

"Dřevěné podlahy, stropy ze smrkových palubek, nábytek v pokojích, v kuchyni i společenské místnosti dělají s doplňky interiéru prostory domu útulnější. Pro památkáře a architekty bylo použití přírodních materiálů nesmírně důležité," uvedla tajemnice klubu Dana Mojžíšová. Rekonstrukce se snažila věrně zachovat původní podobu domu a vybavení. Návštěvníci objektu uvidí expozici věnovanou dílu bratří Čapků a výstavu fotografií, které Karel Čapek pořídil. Dům bude mít své webové stránky a bude součástí poznávací trasy Toulovcovými maštalemi.

Náklady na opravy zhruba deset milionů korun PEN klub, jehož českou pobočku zakládal Karel Čapek v roce 1925, zaplatil s pomocí dotací ministerstva kultury, Pardubického kraje, sponzorů a individuálních dárců. U opravené chaty vzniklo i nové ekologické vzdělávací centrum ve tvaru kopule s kapacitou 50 míst. Chata po rekonstrukci nabízí 38 lůžek včetně dvou nových apartmánů.

Stavbu navrhl architekt Josef Tobek jako dvoupatrový dřevěný objekt s kamennou podezdívkou a čtyřmi předsazenými lodžiemi na krakorcích. Žák Josefa Gočára projektoval tělocvičny, školní budovy a sokolovny. Chata sloužila pro odpočinek a setkávání spisovatelů. Do Budislavi jezdili například Fráňa Šrámek, Anna Marie Tilschová, František Langer, Arne Novák či Edmond Konrád.

(čtk)