ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Vychází pokračování knihy Praha Neznámá

04.05.2017

Praha 4. května - Více do přírody, do okrajových částí Prahy se může vydat čtenář s novou knihou Petra Rysky Praha Neznámá II. Publikace je rozdělena do 4 oblastí, navštívíme Staré Střešovice, Tichou Šárku, trampské osady okolo Berounky a rybníky v okolí Dubče. Kniha má oproti prvnímu dílu mnohem více dobových fotografií, díky kterým můžete porovnat, jak se Praha v průběhu let měnila.

„Chci poskytovat především pohled na různorodá místa – od vilových čtvrtí po nouzové kolonie, trampské osady a lidovou venkovskou architekturu. Řídím se přitom mottem: Praha není jen jedno město, ale celý soubor měst, městeček, vsí a přírody mezi tím,“ říká autor knihy Petr Ryska.

Když Petr Ryska v roce 2013 začínal psát o zajímavostech z neturistických lokalit Prahy, nečekal takový zájem veřejnosti. Komentované vycházky s Prahou neznámou navštíví měsíčně okolo 600 lidí, na Facebooku má už přes 90 tisíc fandů. Vloni vyšla kniha Praha neznámá, na kterou letos navazuje druhý díl s novou inspirací pro pražské výlety.

Navštívíme Tichou Šárku, abychom prozkoumali zdejší usedlosti, mlýny a vily. Zavítáme také do Starých Střešovic, jež jsou se svými slepenci z domků, průchodů a schodišť skutečnou raritou mezi pražskými lokalitami. Chtěli byste vidět trampskou osadu a zůstat přitom v Praze? Při procházkách kolem Berounky jich zde najdete hned několik. Poslední zastávkou pak budou rybníky v okolí Dubče. Knihu lze použít jako průvodce přímo během vycházky, nebo jako virtuálního průvodce z pohodlí domova.

(rtv+)