ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

V Kozmicích opět budí vášně projekt větrné elektrárny

02.05.2017

Kozmice (Benešovsko) 2. května - V Kozmicích na Benešovsku opět budí vášně projekt větrné elektrárny, který v minulosti lidé odmítli v referendu. V polovině dubna bylo k výstavbě větrníku obnoveno územní řízení. Podle odpůrců stavby by obec měla přizpůsobit své kroky výsledkům plebiscitu, řekl dnes ČTK předseda spolku Občané za zachování životního prostředí Martin Kozel.

"Hlídáme to, aby se obec chovala podle výsledku referenda, snažíme se v součinnosti s právníky hledat nějaké řešení," uvedl Kozel. Obec už řadu let poukazuje na to, že jí svazuje ruce smlouva uzavřená s investorem. Starostka Helena Matoušková (za ODS) dnes ČTK řekla, že smlouvu i celý projekt zdědila po bývalém vedení a další kroky nechtěla předjímat. "Řeší se to s právníkem, který obec zastupuje," uvedla. Předpokládá, že k projektu se ještě budou vyjadřovat organizace na ochranu přírody.

Pro investora je podle jednatele firmy Ostwind CZ Martina Vojáčka zásadní to, jak se k věci staví obec. "Dnes je tam stav, kdy referendum je platné, zároveň má ale obec smlouvu s projektem," uvedl. Připomněl, že smlouva o spolupráci byla uzavřena ještě před vyhlášením referenda. Podle něj je otázkou, jak věc řešit a zda v této věci činit právní kroky.

"Trvá ten problém, že předešlá garnitura podepsala s investorem smlouvu o spolupráci a obávají se sankcí za neplnění smlouvy," řekl starosta nedalekých Teplýšovic Josef Škvor (nez.). Podle něj by Kozmice měly smlouvu vypovědět. Vojáček uvedl, že investor rozhodně nechce obec trestat pokutami. "V lokalitách, kde jsme byli a kde se něco nedařilo, jsme sankce určitě nepoužívali," podotkl.

Kritici tvrdí, že stavba poškodí krajinu Posázaví, sníží kvalitu života a zvýší zdravotní rizika. Zástupce investora to odmítl. Větrník s výkonem do dvou megawattů by měl měřit i s lopatkami do 150 metrů. Jeho výstavba má stát kolem 100 milionů korun.

Investor požádal o územní řízení, které bylo přerušeno. "Byla tam podmínka, že obec vypracuje územní studii, která posoudí vhodnost a nevhodnost větrné elektrárny," uvedl Vojáček. To se stalo, a řízení tak mohlo být obnoveno. Náklady na studii podle Vojáčka uhradila firma.

Společnost Ostwind CZ ve středních Čechách plánovala i výstavbu větrných elektráren u Kosovy Hory na Příbramsku, nakonec ale od záměru ustoupila. "Po dohodě s majitelem pozemku jsme se stáhli," dodal Vojáček.

(čtk)