ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Některá středočeská nádraží čeká rekonstrukce

02.05.2017

Praha 2. května - Některá vlaková nádraží ve středních Čechách budou v následujících letech rekonstruována. Půjde například o nádraží v Nymburce, Mladé Boleslavi, Kolíně nebo Říčanech, kde se rekonstrukce dotkne bývalé nádražní budovy. Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) má na opravy připraveno několik desítek milionů korun. Rekonstrukce jsou nyní ve fázi příprav, řekla ČTK mluvčí SŽDC Kateřina Šubová.

Například vedení Nymburka jedná se zástupci SŽDC o modernizaci celého nádraží včetně kolejí, nástupišť a prostoru před nádražím. "U nymburského nádraží jsme vysoutěžili studie. Cílem studií je zpracovat možnosti a rozsah oprav či případné odbourání," řekla Šubová. Výsledky studie budou známy začátkem příštího roku. "Následně se vyhodnotí a spolu s městem a dalšími zainteresovanými subjekty se vybere nejvhodnější varianta," dodala Šubová. Projektovat se podle ní může začít v průběhu příštího roku, samotná stavba se pak uskuteční nejdříve v roce 2019.

Obdobná situace je také v Mladé Boleslavi, i tady SŽDC již v soutěží vybrala studii. Realizace stavebních prací se plánuje stejně jako v Nymburku nejdříve na rok 2019. Na přestavbu mladoboleslavského nádraží správa železnice předběžně počítá s 57 miliony korun. Nejpravděpodobnější variantou se jeví zbourání nynější budovy a stavba nové, což by ale zřejmě bylo dražší.

V případě kolínského nádraží nechává SŽDC již zpracovat projektovou dokumentaci na opravu výpravní budovy a přilehlé administrativní budovy. Samotná oprava je plánována na příští rok. Stavbaři opraví pláště a střechy, vymění otvorové výplně, sjednotí vzhled obchodů v hale, opraví halu, vymění rozvody inženýrských sítí a podobně. "Celkové náklady na rekonstrukci vzejdou z projektové dokumentace. Předpokládáme investici ve výši cca 40 milionů korun, nicméně jedná se o odborný odhad, cenu určí až projekt," uvedla Šubová.

Kromě vlakového nádraží začne v Kolíně v nejbližších dnech také oprava autobusového nádraží, které předcházela oprava Rorejcovy ulice, kde město opravovalo sítě. "Pokud má SŽDC na město, co se týče sítí, požadavky, je na to už jen půl roku. Poté se opraví to, co město potřebuje, a položí se nové povrchy. Budeme velmi přísní na to, aby do nich pak v ochranné lhůtě nikdo nevstupoval," řekl kolínský starosta Vít Rakušan. V ideálním případě by tak na podzim příštího roku mohla být hotova rekonstrukce jak autobusového, tak vlakového nádraží.

Proměny v posledních letech prodělává také vlakové nádraží v Říčanech u Prahy, kde po rekonstrukci železničního koridoru a posunutí nástupiště ztratila svůj původní význam historická nádraží budova. Městu se ji po tříletém jednání s Českými drahami nyní podařilo získat za 7,1 milionu korun. O jejím dalším využití hlasovali loni lidé v anketě, podle vítězné varianty by uvnitř měly vzniknout kavárna, čajovna a městské byty.

(čtk)