ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Na zámku v Telči začala montáž opravené vstupní brány

02.05.2017

Telč (Jihlavsko) 2. května - Na zámku v Telči na Jihlavsku dnes dělníci zahájili montáž opravené vstupní brány. Vlivem špatného stavu podloží měla narušenou statiku. Od listopadu loňského roku museli návštěvníci používat provizorní vchod. Zrestaurovaná zámecká brána začne opět naplno sloužit od 1. června. ČTK to řekl kastelán Bohumil Norek.

"Brána se nakláněla a při otevření porušovala pilíře, v nichž byla ukotvena. Zatím se na ní prováděly pouze drobné opravy," řekl Norek.

Bohatě zdobenou bránu stavbaři demontovali a odvezli k restaurování loni na podzim. Umělecký kovář porušené prvky vytmelil a vyměnil poškozené díly. "Po demolici sloupů brány se zjistilo, že základy jsou založeny na nesourodém a špatně zhutněném násypu. Vyztužený rám opravené brány se teď usadí do betonových patek," uvedl kastelán. V další fázi se rám podle něj vybaví okrasnými mřížemi a dalšími prvky. Stáří zámecké brány podle Norka není přesně datované, může pocházet z konce 19. století.

Zámek v Telči začal vznikat renesanční přestavbou původního gotického hradu v polovině 16. století, kdy panství patřilo Zachariáši z Hradce. Telčský zámek v současné době patří mezi klenoty moravské renesanční zámecké architektury. Historické jádro Telče bylo jako jedna z nejcennějších městských památkových rezervací na Moravě v roce 1992 zapsáno na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO.

(čtk)