ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Australská vláda postaví druhé letiště v Sydney

02.05.2017

Sydney 2. května - Australská vláda postaví druhé mezinárodní letiště v Sydney, které se bude nacházet zhruba 40 kilometrů západně od centra. Náklady na projekt mají činit pět miliard australských dolarů (92,7 miliardy Kč). Oznámil to dnes premiér Malcolm Turnbull.

Vláda se rozhodla převzít projekt nového letiště, protože provozovatel současného letiště nemá o projekt zájem kvůli finančním rizikům, dodal Turnbull. Současné letiště, které se nachází osm kilometrů od města, kvůli nárůstu poptávky v posledních letech přestává stačit.

Myšlenka postavit v Sydney druhé letiště se poprvé objevila před více než 70 lety. Mnoho vlád od té doby výstavbu nového letiště přislíbilo.

Turnbull zdůraznil, že letiště vytvoří nová pracovní místa a přispěje k ekonomickému růstu regionu. Do roku 2030 by díky letišti mělo vzniknout 9000 nových pracovních míst a v dlouhodobém výhledu až 60.000.

Kritici však varují, že nové letiště bude relativně vzdálené od centra města, a pochybují o jeho životaschopnosti bez železničního spojení přímo do města. Vláda uvedla, že výstavbu železniční trasy studuje, ale zatím ji neslíbila jako součást počáteční stavby. Aerolinky také varují, že k tomu, aby se přesunuly na nové letiště, budou muset být poplatky velmi nízké.

Nové letiště by se mělo otevřít koncem roku 2026. Podle odhadů by mělo zvýšit počet cestujících přilétajících do Sydney v prvních letech o zhruba čtvrtinu, tedy deset milionů ročně. Nacházet se bude v Badgery's Creek, západním předměstí Sydney. Pro začátek je zamýšleno jaké levné centrum pro převážně vnitrostátní a nízkonákladové lety. Letiště v Sydney má nejvyšší poplatky za přistání v Austrálii, napsala agentura Reuters.

(čtk)