ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Dům bratří Čapků zahajuje sezonu, opravy trvaly tři roky

29.04.2017

Budislav (Svitavsko) 29. dubna - Po třech letech oprav se v sobotu 6. května znovu otevře veřejnosti Dům bratří Čapků v Budislavi na Svitavsku. Rekreační objekt, jehož stavbu inicioval Karel Čapek v roce 1938, byl v havarijním stavu a od roku 2013 zavřený. Informaci přinesla na svých stránkách česká pobočka PEN klubu. Opravy stály téměř deset milionů korun.

"Hlavní důraz při opravách byl kladen na použití materiálů a stavebních postupů, které by co nejvíc respektovaly původní stavbu," uvedla tajemnice klubu Dana Mojžíšová.

Památkově chráněný dům potřeboval kompletní rekonstrukci. Střechou zatékalo, sklepení bylo plné vody, dřevěné konstrukce vykazovaly statické poruchy, interiéry poškodila vlhkost.

Zpočátku stavební práce zahrnovaly především náročnou hydroizolaci po celém obvodu objektu. Poté pokračovala kompletní rekonstrukce pískovcového plotu, výměna splaškové a dešťové kanalizace, vodovodních a elektrických rozvodů, renovovalo se vytápění. Spolu s pískovcem tvoří konstrukční materiál dřevo.

"Dřevěné podlahy, stropy ze smrkových palubek, nábytek v pokojích, v kuchyni i společenské místnosti dělají s doplňky interiéru prostory domu útulnější. Pro památkáře a architekty bylo použití přírodních materiálů nesmírně důležité," uvedla Mojžíšová.

Opravy PEN klub, jehož českou pobočku zakládal Karel Čapek v roce 1925, zaplatil s pomocí dotací ministerstva kultury, Pardubického kraje, sponzorů a individuálních dárců. U opravené chaty vzniklo i nové ekologické vzdělávací centrum ve tvaru kopule s kapacitou 50 míst. Chata po rekonstrukci nabízí 38 lůžek včetně dvou nových apartmánů.

Stavbu navrhl architekt Josef Tobek jako dvoupatrový dřevěný objekt s kamennou podezdívkou a čtyřmi předsazenými lodžiemi na krakorcích. Žák Josefa Gočára projektoval tělocvičny, školní budovy a sokolovny. Chata sloužila pro odpočinek a setkávání spisovatelů. Do Budislavi jezdili například Fráňa Šrámek, Anna Marie Tilschová, František Langer, Arne Novák či Edmond Konrád.

(čtk)