ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Metropolitní plán by měla mít Praha schválen do konce roku 2022

27.04.2017

Praha 27. dubna - Nový Metropolitní plán by měla mít Praha schválen do konce roku 2022. Harmonogram přípravy plánu dnes schválili pražští zastupitelé. Institut plánování a rozvoje (IPR) odevzdá Praze návrh plánu do konce letošního září. K projednání s městskými částmi a státní správou návrh půjde v březnu 2018. Metropolitní plán by mohl platit od 1. ledna 2023. Podle něj se řídí veškerá výstavba v Praze.

"Harmonogram předkládáme jako realistický, zároveň ale velmi napjatý. Čas, který by se mohl zdát dlouhý, využijeme k vypořádání připomínek, kterých očekáváme tisíce," řekla primátorčina náměstkyně Petra Kolínská (SZ/Trojkoalice). Pokud by Praha připomínky nevypořádala, hrozí podle ní žaloby od těch, kteří je městu zaslali.

Praha měla mít nový plán do roku 2020, tento termín ale nestihne. Sněmovna proto prodloužila v novele stavebního zákona platnost současných plánů do roku 2022. Prodloužení není jen kvůli Praze, ve stejné situaci je řada českých měst. Podle Kolínské tak Praha už nemusí řešit, co by dělala v období, kdy by územní plán neměla.

Nyní se konají jednání mezi IPR a magistrátem. "Probíhají konzultace a úpravy materiálu tak, aby na konci září byl odevzdán ve stavu, aby jej pořizovatel mohl akceptovat a přijmout. Není to tak, že by si IPR něco kreslil a psal a do září nekomunikoval," řekla Kolínská. Zároveň má vzniknout aplikace, která by usnadnila komunikaci s úřadem a daly by se jejím prostřednictvím posílat připomínky.

Harmonogram kritizovali někteří opoziční zastupitelé. "Harmonogram je navržen tak, že není reálný," řekl zastupitel Mikuláš Ferjenčík (Piráti). Podle něj některé kroky nelze podle harmonogramu stihnout. Zároveň chtěl, aby byl hotov do září 2022. Zastupitel Marek Doležal (TOP 09) harmonogram označil za bianko šek pro příští vlády na magistrátu. Následně neúspěšně navrhl, aby byl plán zkrácen o půl roku. "Aby příští vláda měla prostor s tímto harmonogramem něco ještě dělat," řekl.

Kolínská zkrácení lhůt odmítla, stejně jako termín navržený Ferjenčíkem. "Je lepší, aby byl schválen po volbách, ne před volbami. Finální schvalování je už pouze ano, nebo ne, to nejdůležitější se děje v procesu vypořádávání připomínek," řekla. Volby do zastupitelstva by v té době měly být na podzim 2022.

Tvorba nového plánu začala v minulém volebním období za primátora Tomáše Hudečka (tehdy TOP 09). Územní plán určuje, kde se stavět smí a kde zůstanou veřejné plochy nebo zeleň. Metropolitní plán by měl přinést také výškovou regulaci staveb. Jeho přípravu v minulosti kritizovali zástupci některých radnic, odborníci i památkáři.

(čtk)