ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Buštěhrad by podle hejtmanky měl zaručit, že neprodá zámek

26.04.2017

Buštěhrad (Kladensko) 26. dubna - Město Buštěhrad by podle hejtmanky Jaroslavy Pokorné Jermanové (ANO) mělo zaručit, že neprodá zámek, pokud jeho druhou část získá bezúplatně od Středočeského kraje. Hejtmanka to dnes řekla novinářům. Podle starostky Buštěhradu Daniely Javorčekové lze takovou podmínku dát do smlouvy. "My s tím určitě nemáme problém," uvedla starostka.

Město usiluje o získání celého zámku, teď mu patří část, která je opravená, zbytek, který je ve špatném technickém stavu, chce získat od hejtmanství. Převodem se zabývá krajská majetková komise, převod pak musí schválit krajští zastupitelé. Mohlo by to být v červnu.

Majetková komise požaduje, aby město prokázalo, že zájem o získání zámku má i veřejnost. Příští týden se tak koná veřejná diskuze k tomuto tématu a mezi obyvateli také koluje elektronická petice. "Doufám, že dostatečně kraji doložíme, že skutečně to u nás má podporu," doplnila starostka.

Buštěhradská radnice má sídlo v západním křídle zámku, v plánu je vznik infocentra. V dosud krajské části zvažuje vedení města například vybudování prostor pro studenty, mládež, seniory nebo místní spolky. Město s více než 2000 obyvatel hospodaří ročně se zhruba se 40 miliony korun, proto chce na investici využít dotace.

Rekonstrukci zchátralé části buštěhradského zámku prosazoval bývalý středočeský hejtman David Rath (tehdy ČSSD), který byl nepravomocně odsouzen kvůli manipulaci se zakázkami, včetně té na opravu Buštěhradu. Pražský vrchní soud ale rozsudek zrušil, krajský soud bude o případu rozhodovat znovu.

Minulé vedení kraje chtělo na opravu zámku využít evropské dotace, ale kvůli změně dotační politiky to podle bývalého hejtmana Miloše Petery (ČSSD) nebylo možné. Cena oprav se odhaduje na 100 milionů korun.

(čtk)