ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

V Brně docházejí nové byty, jejich ceny rostou

25.04.2017

Brno 25. dubna - V Brně je nedostatek volných nových bytů. Za první letošní čtvrtletí se jich prodalo jen 220, to je o 42 procent méně než za stejné období v roce 2016. Vyplývá to z analýzy společnosti Trikaya, která trh sleduje. Meziročně průměrné ceny vzrostly o devět procent na 61.000 korun za metr čtvereční.

V Praze podle statistik stejné společnosti průměrná cena u nových prodaných bytů na konci března meziročně vzrostla o 19,2 procenta na 72.131 korun za metr čtvereční.

V Brně jsou podle analýzy problémy nejen s nedostatkem bytů jako takových, ale i s výběrem lokalit. Firma tvrdí, že nabídka je nejomezenější za posledních 15 let.

"Lidé definitivně přichází o možnost zvolit si lokalitu podle svého přání. Zatímco dříve byla nová výstavba více rozdělená do různých městských částí, v poslední době se nabídka zužuje na několik vybraných lokalit. Možnosti výběru nových bytů jsou minimální. Bude náročné situaci v nadcházejících letech zlepšit, nový územní plán je téměř v nedohlednu," uvedl ředitel společnosti Trikaya Alexej Veselý.

Brněnští developeři nyní prodávají 895 dostupných bytů v novostavbách. Z toho pouze 423 je ale skutečně volných, zbytek si zájemci již rezervovali. Před rokem bylo 734 volných bytů.

"Situace, kdy na celé Brno připadá méně než 500 volných nových bytů, je naprosto extrémní. Jejich nedostatek vede k tomu, že lidé kupují byty i v lokalitách, o které dříve nejevili takový zájem. Příkladem je okolí brněnské ulice Cejl. Aspoň trochu jsou ještě byty na výběr v Brně-střed, v Králově Poli, na Slatině a v Juliánově," uvedl Veselý.

Brno se s problematickým územním plánováním potýká dlouhodobě. Plochy, které jsou určeny k výstavbě, se už z velké části vyčerpaly. Město nyní dostalo více času na schválení územního plánu, novela stavebního zákona prodloužila platnost toho současného do roku 2022. Zastupitelé se ale stále nemohou shodnout na postupu přípravy nového územního plánu.

V prvním čtvrtletí letošního roku stál nový byt v Brně v průměru 4,1 milionu korun, loni ve stejném období to bylo 3,4 milionu korun. Podle odborníků růst cen pravděpodobně ještě nedosáhl svého stropu a omezená nabídka bude dál tlačit ceny bytů vzhůru. "Současnou napnutou situaci částečně zklidní aktuálně zaváděné hypoteční změny," dodal Veselý.

Podle předsedy správní rady Asociace brněnských architektů a stavitelů Marka Vintera ubývá disponibilních bytů ve vnitřním Brně, což výrazně narušuje rovnováhu mezi poptávkou a nabídkou. Trh se proto podle něj mimo jiné částečně realizuje na jiném místě, v tomto případě především v okrese Brno-venkov. "Příkladem toho je raketový nárůst počtu bytových projektů v okolí Brna, kam se neuspokojení obyvatelé stěhují. Tomuto jevu říkáme suburbanizace, jejíž negativní dopad bude Brno vstřebávat opravdu dlouhé roky," dodal Vinter.

Podle analytika společnosti DRFG Josefa Eima by nové byty v budoucnu mohly vzniknout v brownfieldech blíže centru města. "Obecně lze říci, že nyní výstavba směřuje více do okrajových částí Brna, kde mají developeři větší možnosti než přímo v centru. Přibližně 650 bytů by mělo vzniknout v městské části Brno-Chrlice," uvedl Eim. Velká bytová výstavba se očekává podle něj v Černovicích, kde se však projekt musí kvůli nelibosti místních předělat. Po deseti letech plánování by mohla začít výstavba v areálu bývalých Jaselských kasáren.

(čtk)