ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Kulturní dům Lučina se dočká rekonstrukce

25.04.2017

Havířov (Karvinsko) 25. dubna - Společnost Residomo (bývalé RPG Byty), která v Moravskoslezském kraji vlastní mimo jiné více než 43.000 bývalých bytů OKD, chce zrekonstruovat nevyužívané prostory někdejšího kulturního domu Lučina v Havířově na Karvinsku. Za několik milionů korun v nich vybuduje komunitní centrum nebo kanceláře pro začínající podnikatele. Novinářům to dnes řekli zástupci firmy, která je největším poskytovatelem nájemního bydlení v Česku.

V Lučině byla kdysi restaurace, později tam sídlili různí obchodníci. Několik let jsou prostory prázdné. Budova je v chráněné památkově zóně, domy tam byly vystavěny v 50. letech minulého století ve stylu takzvané sorely, tedy socialistického realismu. V horních patrech domu jsou byty.

Komunitní centrum vznikne v přízemí budovy, kanceláře v prvním patře. "Koncept Komunitního centra Archa bude podobný jako koncept komunitního centra v Ostravě-Porubě, s tím rozdílem, že v Ostravě je to centrum zaměřené na seniory, a tady tím, že Lučina je opravdu obrovský prostor, tak chceme ten prostor 'věnovat' nejenom seniorům, ale všem zájmovým skupinám," řekla mluvčí společnosti Residomo Kateřina Piechowicz.

Komunitní centrum Archa, které by mělo fungovat od 1. října, bude otevřeno každý den. "Bude nabízet různé aktivity od vzdělávacích, sportovních po různé, třeba mimořádné víkendové akce. Chceme to centrum dát k dispozici například i školám, aby tady mohly pořádat svoje plesy, stužkovací večírky a podobně," řekla Piechowicz. Do vytváření koncepce centra chce Residomo zapojit neziskové organizace.

Náklady na přestavbu přízemí v komunitní centrum by se podle mluvčí měly vejít do milionu korun. "Částka na přestavbu patra bude vyšší, ale projekt teprve vzniká, konkrétní částku ještě nemáme," řekla Piechowicz. Patro společnost rozčlení na menší nebytové prostory, které by se podle ní mohly hodit začínajícím nebo drobným podnikatelům, pro něž jsou třeba jiné dostupné prostory příliš velké.

Havířovská primátorka Jana Feberová (ČSSD) řekla, že aktivitu společnosti Residomo týkající se využití dlouho prázdných prostor vítá. "Já bych chtěla, aby se tady vrátili drobní živnostníci, protože opravdu nám ve městě ubývají," řekla primátorka.

(čtk)