ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Praha 9 získá hostinec na Proseku, jehož záchranu žádala petice

25.04.2017

Praha 25. dubna - Praha 9 vymění s firmou Prosek II pozemky po garážích v oblasti Krocínky za pozemky a budovu hostince U Brabců na Starém Proseku. Směnu nemovitostí dnes schválilo zastupitelstvo. Objekt má vydaný demoliční výměr, jeho záchranu žádali lidé v petici. Radnice ho chce opravit, uvedla dnes v tiskové zprávě.

Více než 2200 lidí žádalo, aby městská část budovu koupila. Odhadní cena včetně okolních pozemků byla 35 milionů korun, majitel ji ale za tuto částku odmítl prodat.

"Směnná smlouva by měla zajistit, že na pozemcích po garážích nevyroste něco, co tam být nemá a co se tam nehodí. Investor v ní dává závazek neusilovat o změnu územního plánu. Při jeho nedodržení může být uložena pokuta pět milionů korun a městská část si vyhradila možnost od smlouvy při jejím porušení odstoupit," uvedla radní odpovědná za majetek Jana Nowaková Těmínová (TOP 09).

Podle opoziční zastupitelky Dany Balcarové (Trojkoalice) by se neměly oba projekty spojovat. "Je třeba uvažovat o rozvoji celého území Krocínky. Měly by to ještě před schválením projednat komise pro územní rozvoj a životní prostředí," uvedla v diskusi zastupitelů.

Starý Prosek je soubor budov původně vesnického charakteru s dominantou kostela svatého Václava, přilehlou farou a hřbitovem s barokní zvonicí. Budova hostince byla postavená v roce 1837, od druhé poloviny 80. let 20. století sloužila jako sklad barev a laků. "Stav budovy U Brabců nyní vyžaduje nutné opravy. Nicméně MČ Praha 9 chce naplánovat znovuotevření hostince přibližně v průběhu druhé poloviny příštího roku," uvedl mluvčí Prahy 9 Jiří Houdek.

Objekt není památkově chráněný a má platné povolení k demolici. Developer chtěl na jeho místě stavět bytový dům, lidem se ale záměr nelíbil a sepsali za záchranu budovy petici.

Pozemek, za který bude směněný, vznikl po zbourání garáží v ulici Pod Krocínkou. V garážích se scházeli bezdomovci a narkomani, proto nechala městská část jednu budovu zbourat. Poslední nájemníci v nich byli v roce 2009.

(čtk)