ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Obchodní centrum Letná by se mohlo otevřít koncem příštího roku

25.04.2017

Praha 25. dubna - Obchodní centrum Letná na pozemku nad Veletržním palácem by se mohlo otevřít koncem příštího roku. Administrativní část projektu původně zvaného Palác Stromovka pak v roce 2019. Sídlit by v ní mohly i ordinace lékařů, řekl na dnešním projednávání ředitel investora, firmy Lordship, Václav Matoušek. Projekt, nazvaný původně Palác Stromovka, měl mít administrativní část v podobě skleněného válce.

Městská část původně s projektem, který vzniká mezi ulicemi Strojnická, Veletržní a U Studánky už 14 let, nesouhlasila. Podala žalobu, v níž žádala zrušení stavebního povolení. Investor ale projekt přepracoval podle připomínek radnice, a ta poté žalobu stáhla. Budova bude oproti původnímu návrhu nižší, změní se fasáda a bude dodržovat takzvané uliční čáry. V podzemí bude 150 parkovacích míst na noc vyčleněných pro místní obyvatele.

"Zvenčí není poznat, že je to nákupní centrum. Obchodní jednotky z ulice Veletržní jsou přístupné z ulice. Reklamy jsou jen v oknech, nesvítí," popsal Matoušek. Podle něj do centra lidé budou hlavně chodit pěšky. "Nemyslíme se, že centrum způsobí nějaký zásadní nárůst dopravy," dodal. Investor plánuje také pasáž mezi ulicemi Strojnická a Františka Křížka. Bude ale potřebovat změny územního rozhodnutí, získat ho chce podle Matouška do konce letošního roku.

Smlouva na pronájem pozemku, který patří Praze 7, bude na 99 let, v původní smlouvě to bylo 105 let. Výše nájmu za pozemek se měnit nebude a zůstane pět milionů korun ročně.

Městská část a investor se bude podílet buď na Památníku ticha v Bubnech, nebo na nějakém jiném památníku. Podle dohody na něj věnují obě strany stejnou částku, maximálně milion korun, doplnil starosta Prahy 7 Jan Čižinský (KDU-ČSL). Lidé kritizovali, že v místě bude parkovat 500 aut. Podle starosty v současné stavební jámě ale nic jiného než garáže už být nemohou.

Na sousedním pozemku je plánovaná stavba hotelu. Obchodní centrum tam má slepou zeď. Radnice usiluje o to, aby budova hotelu uzavřela budovu do formy městské blokové zástavby. Původně měl mít podle radní pro územní rozvoj Lenky Burgerové Parkhotel až 26 pater.

(čtk)