ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Babiš chce osvobodit od daně i první převod bytů v domcích

24.04.2017

Praha 24. dubna - Ministr financí Andrej Babiš (ANO) navrhl osvobodit od daně z nabytí nemovitých věcí i první úplatný převod bytů v rodinných domech. Nyní se úleva týká zejména rodinných domů a bytů v bytových domech. Cílem předlohy je podle autora sjednotit pojetí osvobození od daně u bytových jednotek.

Sazbu daně, která činí čtyři procenta, novela nemění. Zachovává i podmínky pro osvobození. Nedaní se první převod, který se uskuteční do pěti let od dokončení nebo od zahájení užívání stavby. Změnou by stát přišel ročně odhadem o 74 až 100 milionů korun, uvedl Babiš v důvodové zprávě.

V rodinném domě mohou být podle stavebních předpisů nejvýše tři bytové jednotky. Zatímco v minulosti bylo rozdělování rodinných domů na byty výjimečné, nyní jde o vzrůstající trend, napsal Babiš. Finanční správa minulý týden uvedla, že zaznamenává žádosti o osvobození pro byty v nově postavených bytových domech. Upozornila, že daňová úleva pro tyto případy neexistuje.

Babišovu předlohu nejprve posoudí vláda. Rozhodne o ní Parlament. Není ale jisté, že zákonodárci stihnou novelu projednat do podzimních voleb, ač ministr navrhuje, aby ji Sněmovna schválila zrychleně už v úvodním kole.

(čtk)