ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Jičín chce z kasáren dům pro seniory, překážkou je cena budov

24.04.2017

Jičín 24. dubna - Šestnáctitisícový Jičín by chtěl vytvořit ze dvou budov zbylých v areálu bývalých kasáren dům pro seniory. Vybudovat by jej měl soukromý investor. Jeden se městu přihlásil, ale v nabídkovém řízení nesplnil podmínky, protože nabídl za budovy kasáren nízkou cenu, pouze milion korun. Radnice stanovila minimální cenu na 14,5 milionu. Nyní bude město zvažovat opakování řízení se sníženou minimální cenou. Novinářům to dnes řekl starosta Jan Malý (ANO).

Na pronájem a následný prodej budov město loni v prosinci vypsalo nabídkové řízení, do kterého se přihlásila pražská firma Senior holding. Předtím o kasárna projevila zájem. Nesplnila ale požadavek města na minimální cenu. "Firma za budovy nabídla jen jeden milion korun. Cenu za pozemky ve výši 6,7 milionu korun by firma akceptovala," uvedl Malý.

Firma Senior holding, která již vybudovala dům pro seniory například v Chrudimi, by chtěla v Jičíně podle Malého zbudovat v kasárenských budovách zařízení s kapacitou 120 lůžek. Senioři by žili v domácnostech, zajištěnu by měli celodenní péči. Zařízení by mohlo nabízet i další služby, například stravování seniorům z Jičína.

"Město má stále zájem na tom, aby služba domu pro seniory v Jičíně vznikla," řekl Malý. Nabídkové řízení podle něj bude zrušeno, a o dalším postupu rozhodne zastupitelstvo. Reálná je varianta opakování řízení s nižší cenou. Starosta poznamenal, že budovy si vyžádají značný stavební zásah, při přestavbě na dům pro seniory z nich zůstanou jen obvodové stěny.

Před pěti lety nechala radnice většinu objektů kasáren zbourat, zůstaly pouze dvě krajní budovy kasáren nejblíže k centru města. Plochu po dříve zdemolovaných objektech kasáren o rozloze osmi hektarů chce radnice využít pro stavbu nové obytné čtvrti. Městem vybraná projekční kancelář Valbek nyní pracuje na projektové dokumentaci dopravních a inženýrských sítí pro územní rozhodnutí. Práci by měla udělat do konce května.

Územní studii pro využití areálu již dříve pro město udělal ateliér Cuboid Architekti. V lokalitě po kasárnách počítá studie zejména s rodinnými domy a v menší míře s obytnými domy. V centru území navrhli architekti mateřskou školu. V místě budou platit omezení, aby zástavba plynule navazovala na současnou zástavbu na Čeřovce a na linii známé jičínské lipové aleje.

Původně měli areál kasáren přebudovat výhradně soukromí investoři. Žádný ze dvou pokusů předat celé kasárny soukromníkům se ale nenaplnil a město se v roce 2011 rozhodlo, že v revitalizaci bude pokračovat samo. První fázi přeměny areálu, demolici kasárenských objektů, již město provedlo.

(čtk)