ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Plzeň dostane 13 milionů Kč na tříleté testy sociálního bydlení

22.04.2017

Plzeň 22. dubna - Plzeň dostane z evropských fondů 13,2 milionu korun na tříleté pilotní testování koncepce sociálního bydlení. Spustila ho v březnu. Zaměřuje se na Plzeňany ohrožené ztrátou bydlení. Cílem je zajistit těmto lidem dostupné nesegregované bydlení a zabezpečit bydlení i těm, kteří platí nepřiměřené sumy, řekla ČTK náměstkyně primátora Eva Herinková (ČSSD). Dotaci schválilo zastupitelstvo města, které se bude na projektu podílet částkou téměř 700.000 Kč.

Mezi zvláště ohrožené osoby, které nejsou schopny si zajistit adekvátní bydlení na volném trhu a jimž se věnuje největší pozornost, patří senioři, zdravotně postižení, mládež z dětských domovů, ovdovělí s dětmi nebo samoživitelky, tedy osoby přímo ohrožené ztrátou bydlení. "Těm by město mělo poskytnout adekvátní a cenově přiměřené bydlení," řekla Herinková.

Plzeň pro projekt vyčlení do 35 svých bytů, na jejichž opravy bude chtít získat dotace z EU. V městské ubytovně v Plachého ulici vznikne krizové bydlení, tedy nouzový záchytný systém pro osoby a domácnosti, u nichž je nutné řešit bytovou nouzi akutně. Byty, jež se budou opravovat z dotací EU, musí být označeny jako sociální. S lidmi, kteří nesmí mít nesplácený dluh na nájemném, budou dlouhodobě pracovat sociální pracovníci.

První Plzeňané se do bytů nastěhují na přelomu léta a podzimu. S magistrátem spolupracují městské obvody, úřad práce a neziskové organizace. V deseti obvodech ale není koncepce sociální práce jednotná. "První měsíce projektu budou o nastavení systému celoměstské součinnosti a tvorbě metodik, podle nichž budou do sociálních bytů vybíráni nájemci," řekla ČTK vedoucí odboru sociálních služeb Alena Hynková. Cílové skupiny tvoří zejména rodiny s dětmi, samoživitelé, handicapovaní i oběti domácího násilí.

Město také díky operačnímu programu Zaměstnanost odzkouší novou metodiku sociální práce a prevenci ztráty bydlení. Zpracuje analýzy a metodické materiály potřebné k aktualizaci koncepce sociálního a dostupného bydlení na léta 2016 až 2020 včetně vzdělávání a školení. Koncepci, která byla první svého druhu v ČR, schválili zastupitelé v lednu 2016. Z ní vyšel už druhý akční plán, který město naplňuje.

(čtk)