ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Kulturní dům v Třebechovicích prošel rekonstrukcí

21.04.2017

Třebechovice pod Orebem (Královéhradecko) 21. dubna - V Třebechovicích pod Orebem dnes začal po rekonstrukci fungovat Kulturní dům. Radnice za opravu zaplatila zhruba 14 milionů korun, na příští rok je v plánu další investice. ČTK to dnes řekl třebechovický starosta Jiří Němec.

Během rekonstrukce dělníci odstranili vstupní přízemní část a provedli přístavbu dvoupodlažního vstupního objektu. Na severní a části východní straně fasády Kulturního domu vyměnili okna a dveře a budovu zateplili a napojili na inženýrské sítě. "Součástí stavby byla i nově vybudovaná přístupová komunikace a vybavení interiéru," řekl Němec.

Dokončením rekonstrukce Třebechovice získají zařízení pro pořádání kulturních akcí, například pro divadelní produkce má hlediště kapacitu 200 míst. "Konat se tam budou i různé společenské, spolkové či firemní akce," řekl Němec.

Podle Němce zbývá ještě úprava jižní strany, kde je nutné opravit fasádu a vyměnit okna. "Upravit bychom chtěli i plochu za kulturním domem, která bývá podmáčená, aby mohla sloužit například pro představení či projekce pod širým nebem nebo jako zázemí pro menší cirkusy," řekl Němec. Další stavební práce již neomezí provoz Kulturního domu.

Kulturní dům v Třebechovicích stojí na místě, kde v roce 1935 Dělnická tělovýchovná jednota vybudovala tělocvičnu. Na začátku 60. let minulého století byl objekt z iniciativy a za pomoci divadelního ochotnického souboru Symposion přestavěný, v 70 letech pak získal novou přístavbu. Třebechovická radnice před lety chtěla na rekonstrukci kulturního domu získat dotaci z evropských fondů v celkové výši 40 milionů korun. S žádostí však neuspěla. Proto město začalo objekt opravovat postupně, před lety radnice již dokončila opravu kanalizace a výstavbu parkoviště s kapacitou 52 míst, které slouží návštěvníkům kulturního domu, ale i základní školy či knihovny.

(čtk)