ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

V Kolíně začaly opravy nejvyššího domu

21.04.2017

Kolín 21. dubna - V Kolíně v těchto dnech začaly práce na rekonstrukci šestnáctipatrového věžáku v Tyršově ulici, nejvyššího kolínského domu. Opravy měly začít již v loňském roce, ve stěnách balkonů se ale nalezl azbest. Práce proto nabraly zhruba půlroční zpoždění, celá zakázka se kvůli azbestu prodraží o tři miliony. Rekonstrukce, v rámci níž budou vyměněna všechna okna a balkonové dveře, tak i s odbornou likvidací azbestu vyjde na 10,2 milionu korun. Novinářům to dnes řekl místostarosta Kolína Tomáš Růžička (Kolíňáci).

Práce na domě se budou provádět na jaře a na podzim, v létě radnice s rekonstrukcí nepočítá. Azbestové desky budou odstraňovány po vnějším plášti budovy, aby se nebezpečné látky nedostaly do bytů. Kvůli tomu bude potřeba postavit lešení. V bytech pak bude třeba nainstalovat fólie s filtry a následně je dekontaminovat. Demontovaný azbest bude uložen na skládku nebezpečného odpadu.

Šestnáctipatrový dům v Tyršově ulici má 90 bytů. Byl postaven v 80. letech minulého století, v té době se rakovinotvorné azbestové desky používaly běžně. "Bohužel ani projektanti nečekali, že bude azbest použit v tak hojném množství," uvedl Růžička.

Jedenatřicetitisícový Kolín letos hospodaří s více než miliardou korun. Mezi největší investice patří oprava autobusového nádraží zhruba za 60 milionů korun a rekonstrukce okolí chrámu sv. Bartoloměje za 90 milionů korun.

(čtk)