ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Nádrž Šance prochází dosud největší opravou

20.04.2017

Staré Hamry (Frýdecko-Místecko) 20. dubna - Vodní nádrž Šance na Frýdecko-Místecku prochází nejrozsáhlejší rekonstrukci ve své historii. Jejím cílem je především zvýšit bezpečnost vodního díla za případných povodní. Oprava přijde na více než 438 milionů korun a dokončena má být příští rok v červenci. Novinářům to dnes řekli zástupci státního podniku Povodí Odry, který se o vodní toky a vodní díla v Moravskoslezském a částečně i Olomouckém kraji stará.

Přehrada Šance na řece Ostravici je v regionu stěžejní nádrží pro zásobování pitnou vodou. Dodává vodu například Novojičínsku, Frýdecko-Místecku, Ostravě či části Karvinska. Do užívání byla předána v roce 1969. Její důležitou funkcí je ale také ochrana sídel na řece Ostravici před povodní.

"Normy dnes říkají, že musí bezpečně převést desetitisíciletou vodu. Na tyto parametry ta hráz konstruována nebyla a po této rekonstrukci tyto parametry budou splněny," řekl generální ředitel Povodí Odry Jiří Pagáč. Nádrž tak bude schopna utlumit desetkrát větší povodeň, než jaká byla v roce 1997, kdy se jednalo o více než tisíciletou vodu.

Oprava začala v září 2015 a zásadní práce se na přehradě prováděly loni. "Rekonstruoval se přeliv, spadiště a skluz, to je odtokové koryto od přelivu. To jsou prvky, které zajišťují bezpečnost vodního díla za povodní," řekl ředitel závodu Povodí Odry ve Frýdku-Místku Dalibor Kratochvíl.

Letos budou navazovat práce na koruně hráze, rekonstruovat se bude odběrná věž a stavět se bude nové provozní zařízení. "Tak rozsáhlou rekonstrukci to vodní dílo ještě nezažilo a předpokládám, že dlouhou dobu už nezažije. Stavba zatím běží podle harmonogramu," řekl Pagáč. Opravu přehrady má na starosti společnost OHL ŽS.

"Již v roce 2013 byla pro zlepšení bezpečnosti hráze vybudována odvodňovací štola, která zachytí vody přitékající pod povrchem do profilu hráze z masivu Smrku," uvedl Kratochvíl. Štolou je běžně odváděno tři až pět litrů vody za vteřinu, v případě extrémních srážek to ale může být až 150 litrů za vteřinu.

(čtk)