ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Z chátrajících plzeňských lázní by mohly být moderní thajské lázně

20.04.2017

Plzeň 20. dubna - Z bývalých městských lázní, chátrajícího památkově chráněného objektu a dominanty centrálního nábřeží v Plzni, by mohly vzniknout moderní thajské lázně. Plzeňský primátor Martin Zrzavecký (ČSSD) řekl na dnešním jednání plzeňského zastupitelstva, že thajský velvyslanec projevil při návštěvě Plzně zájem zapojit se do projektu městských lázní a přivedl by prý do Plzně thajské investory.

Za necelý měsíc, 17. května, se na thajském velvyslanectví v Praze uskuteční další schůzka týkající se rekonstrukce a přestavby budovy poblíž Plzeňského Prazdroje. Zúčastní se jí také Pierluigi Cardoselli, jednatel firmy TWB, která budovu bývalých lázní vlastní.

Thajský velvyslanec Naronga Sasitorn se v Plzni zajímal o investiční možnosti pro thajské firmy, které jsou nyní v Evropě aktivní. V Itálii a v Německu thajské společnosti koupily řadu velkých obchodních domů a zajímají se také o investiční příležitosti v ČR. Uvedl, že v Plzni žije aktuálně 45 Thajců, kteří se živí masážemi. Thajské masáže poskytuje pět firem. Vzhledem k tomu, že sousední hotel Angelo nedávno koupila thajská investiční společnost U City, nebylo by vyloučeno turistické propojení lázní, hotelu i pivovaru, který tento měsíc převzala japonská firma. V první společné diskusi zazněl i návrh na spojovací koridory.

Budova lázní už 23 let chátrá a poslední čtyři roky je v ní paintballové hřiště. O využití zdevastovaného objektu začalo město po letech jednat s TWB Praha před necelými dvěma měsíci. "Oboustranným zájmem je, aby byl objekt zrekonstruován a plnil funkci, ať už bude jakákoliv. Městu teď nic nepřináší," uvedl Zrzavecký. Město se nebrání partnerství v projektu přestavby. "Můžeme nějak naplňovat obrovskou kapacitu zhruba 22.000 metrů čtverečních," řekl.

Územní rozhodnutí na multifunkční využití objektu je stále v platnosti. Podle informací ČTK by se majitel lázní prodeji nebránil. Cardoselli, který vlastní v Praze luxusnější byty, chtěl v roce 2010 vybudovat z prvorepublikových lázní byty, kancelář, hotel, restaurace a wellness za 300 až 500 milionů Kč.

Plzeňské lázně byly při otevření v roce 1932 nejmodernějšími lázněmi v tehdejším Československu, navrhl je pražský architekt Bedřich Bendlmayer. Objekt se dvěma bazény získal v roce 1994 v privatizaci soukromník, který zkrachoval. V roce 2001 je koupil za deset milionů korun developer Amádeus Real, který vlastní vedlejších 2,4 hektaru pozemků, na nichž chtěl postavit obří obchodní centrum. Referendum i radnice projekt odmítly, developer se teď s městem soudí o 1,85 miliardy Kč jako náhradu škody za neuskutečněný projekt. Amádeus nejprve jednal o prodeji lázní s městem a krajem, které tam chtěly mít galerii. Nakonec budovu koupila TWB.

(čtk)