ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Lidé chtějí referendum o výstavbě bytů v Praze-Vinoři

19.04.2017

Praha 19. dubna - Lidé chtějí referendum o výstavbě 290 bytů v Praze-Vinoři. Obec s rostoucím počtem obyvatel podle nich nemá už teď dostatečnou infrastrukturu. Nestačí kapacita zdravotního střediska, ani školy. ČTK o tom informoval Jan Obruča (KDU-ČSL) z přípravného výboru referenda. Vinoř je městská část na severovýchodě hlavního města s asi 4000 obyvateli.

Sběr podpisů začal dnes. "Potřebujeme podpisy 20 procent oprávněných osob, což představuje asi 600 podpisů," vysvětlil Obruča. Developeři, kteří ve Vinoři staví, podle něj obci své investice nijak nekompenzují.

Počet obyvatel Vinoře podle dat Českého statistického úřadu každý rok roste. Vesnice se k Praze připojila v roce 1974, v roce 1991 pak měla čtvrť 1851 obyvatel. V roce 2001 to bylo přes 2500, o deset let později už více než 3800.

Radnice letos dostala od hlavního města půjčku 24 milionů korun na přístavbu školy. Splácet ji bude 10 let, první splátku pošle v příštím roce. Na nový objekt šaten za ně chce vybudovat další dvě patra, která by sloužila k umístění pěti nových tříd, chodby, kabinetů a sociálního zázemí. Hotovo by mohlo být v první polovině roku 2018. V plánu je také nový sportovní areál se zimním stadionem a plaveckým bazénem.

Místní referendum vyhlašuje zastupitelstvo městské části. Pokud je navrženo přípravným výborem, musí ho vyhlásit a stanovit jeho termín nejpozději do 90 dnů. Aby bylo hlasování platné, musí se referenda zúčastnit aspoň 35 procent voličů a rozhodnutí bude závazné, pokud se pro něj vyjádří nadpoloviční většina a aspoň 25 procent voličů.

(čtk)