ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Plzeň nabídne k prodeji 473 bytů na Sylvánu

19.04.2017

Plzeň 19. dubna - Plzeň nabídne k prodeji všech 473 bytů v lokalitě Sylván. Jde o byty postavené před 13 lety se státní dotací na podporu bydlení. Stát u nich loni zkrátil z 20 let na polovinu vázací dobu, po kterou je město nesmělo prodat. Prodej budou schvalovat zastupitelé ve čtvrtek. ČTK to řekl radní David Šlouf (ODS).

Prodej má mít tři etapy. "Naším záměrem je prodat všecko," uvedl Šlouf. V každé etapě je určitý počet domovních bloků, které byly postaveny jako celek. Město lidem nabídne odkup. Poté, co o to nejméně polovina nájemníků projeví zájem, budou sepisovány kupní smlouvy. Následně začne druhá etapa a po jejím skončení třetí. Celý proces prodeje má trvat dva až tři roky.

Po čtvrtečním schválení zastupiteli se veřejnost podle adresy bydliště dozví, kdo je v které etapě. "A budeme očekávat reakce lidí," uvedl Šlouf.

Prodejní ceny metru čtverečního bytu budou různé. Vyjdou z ceny domu, od níž se odečte dotace a zaplacený nájem. "Bude to naprosto transparentní, aby každý věděl, jak se k výpočtu jeho ceny došlo," řekl radní.

V první etapě se bude prodávat zhruba třetina, tedy 150 až 170 bytů. "Půjde o ty, které se postavily nejdříve, kde mají lidé nejvíce splaceno," uvedl Šlouf. Proto bude z této etapy nejméně peněz do městské kasy.

Pokud by se prodaly všechny byty, získal by městský rozpočet kolem 250 milionů korun. "Jsme při zemi, a proto počítáme s výnosem kolem 60 až 70 procent, takže se bavíme o 130 až 150 milionech korun," uvedl.

Převážnou část inkasované sumy by mělo město využít na lokalitu Zátiší, kde chce radnice postavit 18 sociálních domů, zejména pro seniory, zdravotně a tělesně postižené, oběti domácího násilí, lidi z dětských domovů a z pěstounské péče a pro ženy samoživitelky.

Pokud lidé ze Sylvánu nebudou mít o byty zájem, město si je ponechá a obyvatelé tam budou dál v nájmu. "Před dvěma třemi lety jsme si udělali anketu, z níž vyšlo, že 70 až 80 procent by mělo mít zájem," řekl Šlouf. Radnice poté iniciovala jednání na ministerstvech pro místní rozvoj a financí o zkrácení vázací doby z 20 let na polovinu, což se loni podařilo.

Byty na Sylvánu získali lidé do nájmu losem, protože zájemců bylo víc než bytů. Pořizovací cena bytu 2+1 se pohybovala mezi 1,5 až dvěma miliony Kč. Lidé museli splatit jistinu kolem 130.000 Kč.

(čtk)