ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Restaurátoři začali sundávat reliéf ve zlínském obchodním domě

19.04.2017

Zlín 19. dubna - Restaurátoři začali ve zlínském obchodním domě Prior sundávat reliéf složený z keramických dlaždic, jehož autorem je regionální umělec Vladislav Vaculka. Reliéf vznikl v 60. letech minulého století, nyní musí být odstraněn kvůli rekonstrukci objektu. Do obchodního domu se však poté vrátí, nyní se pro něj hledá vhodné místo, řekl dnes ČTK architekt Jaroslav Ševčík.

Barevný reliéf, který zachycuje ženy při nakupování i rodinnou pohodu v obývacím pokoji, je podle historičky umění Vladislavy Říhové hodnotný tím, že je jedním z prvních kvalitních děl, která se v dané době ve Zlíně objevila. "Dílo vzniklo již po etapě socialistického realismu, je ovlivněné takzvaným moderním bruselským stylem," uvedla Říhová, která se zabývá českým uměním 50. až 80. let ve veřejném prostoru.

Vaculka měl ve Zlíně čtyři další realizace, reliéf v obchodním domě patří podle Říhové k nejlepším po technické stránce i z hlediska materiálu. Vaculka pracoval v Jarošově u Uherského Hradiště a používal hlínu z nedalekých Tupes, které jsou proslulé keramikou. "Měl také rád Picassa, to se objevuje na obličejích postav reliéfu," uvedla Říhová.

Podle restaurátora Miroslava Bodanského bylo nejdřív nutné katalogizovat všechny díly reliéfu. "Je to velké puzzle, díly jsou nepravidelné," uvedl Bodanský. Dlaždice se postupně sundávají od kraje ke středu reliéfu. Keramika je podle něj velmi křehká, lepidlo pod ní naopak velmi tvrdé. Sejmutí reliéfu bude trvat asi deset dní, poté se jednotlivé části budou čistit a připravovat na opětovné umístění. "Určitě jej v interiéru někde umístíme, zřejmě v prvním či druhém podlaží, kde se bude pohybovat nejvíce běžných návštěvníků," uvedl Ševčík.

Obchodní dům v centru Zlína je nyní až na jedno podlaží zavřený. Zcela se pro veřejnost uzavře na konci června, poté začne rekonstrukce. Dům byl postaven podle návrhu Františka Lydie Gahury v duchu funkcionalistické architektury v roce 1932. V 50. letech minulého století však po necitlivých zásazích změnil vzhled, rekonstrukce by mu měla vrátit původní podobu. Majitelem budovy a investorem rekonstrukce je společnost Prior. Většinovým nájemcem se stane zlínská společnost HP Tronic, přesune tam své administrativní sídlo a zřídí zde také čtyřhvězdičkový wellness hotel. HP Tronic je přední tuzemský distributor a prodejce domácích spotřebičů a elektroniky. Provozuje také síť prodejen Euronics, internetové obchody Kasa.cz a Hej.sk, do skupiny patří i společnost ETA a Resort Valachy ve Velkých Karlovicích na Vsetínsku. Skupina má přes 1400 zaměstnanců, její loňský obrat překročil devět miliard korun. Díky novému hotelu a gastronomickým provozům vznikne asi 50 pracovních míst.

(čtk)