ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Kraj připravuje opravy Domu hudby, dříve sídla KSČ

19.04.2017

Pardubice 19. dubna - Pardubické hejtmanství připravuje na přelomu příštího roku opravy Domu hudby na Sukově třídě v Pardubicích. Objekt z 80. let minulého století zateplí a vymění okna. ČTK to řekl náměstek hejtmana Roman Línek (KDU-ČSL). Dříve v budově sídlil Okresní výbor KSČ. Dnes jej využívá především konzervatoř.

"Od loňského roku je vypracovaný projekt zateplení budovy, který se nijak zásadně nedotýká vzhledu vnějšího pláště budovy a jejího celkového uspořádání. Zateplení zde spočívá především ve výměně oken a části střešních konstrukcí. Projekt předběžně uspěl v dotačním programu Evropské unie," uvedl Línek.

Okna nyní nejdou vůbec otevírat, klimatizace dosluhuje a střecha potřebuje zateplit. Nová okna mají mít stejné barvy a tvarové členění, ale moderní tepelně-technické vlastnosti. Keramické obklady zůstanou beze změny.

Jen zateplení ale stačit nebude. Hejtmanství musí v budoucnu opravit i interiéry. Koncept změn připraví s autorem stavby Janem Třeštíkem a dalšími architekty. Koncertním sálům chybí zázemí pro vystupující i diváky, používá se tam technika mnohdy ještě z 80. let. Kavárna nestačí obsloužit zájemce o přestávce koncertu, na toaletách se tvoří dlouhé fronty.

"Až budou zhruba do dvou měsíců návrhy architektů formou studie na stole, představíme je krajské radě a následně samozřejmě i široké veřejnosti," doplnil Línek.

Budova dnešního Domu hudby byla od roku 1983 sídlem komunistů, svazáků a monopolní odborové organizace ROH. Na začátku 90. let přešla uvolněná budova do majetku státu a místní představitelé nově zvolených samospráv podpořili její využití pro Konzervatoř Pardubice, Východočeský státní komorní orchestr, dnešní Komorní filharmonii Pardubice a Základní uměleckou školu Havlíčkova.

Po vzniku krajů se budova stala majetkem pardubického hejtmanství, který ji v roce 2004 za 51 milionů korun opravil. Opravy zahrnovaly zejména změnu akustických poměrů ve velkém sále ve prospěch hudebních produkcí a také ojedinělou stavbu koncertních varhan. Na další potřebné úpravy však už tehdy nezbyly peníze.

(čtk)