ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Hlavní město schválilo pronájem tzv. radničních domů

18.04.2017

Praha 18. dubna - Pražští radní dnes schválili pronájem prostor ve čtyřech takzvaných radničních domech na Malém náměstí na Praze 1. V prázdných domech vznikne na 2300 metrech čtverečních Pražské kreativní centrum (PKC) určené pro přednášky, workshopy či konference. Smlouvy se čtyřmi nájemci budou uzavřeny na tři roky za 800 korun za metr čtvereční za rok. Po vypršení smluv město domy kompletně zrekonstruuje.

"PKC bude v podstatě takovým kulturně kreativním hubem, který bude otevřen pro všechny. Chceme vytvořit inspirativní prostory, kde budou prostory pro workshopy, přednášky a konference, aby se centrum města oživilo," řekla primátorka Adriana Krnáčová.

Prostory bude mít v pronájmu několik organizací, například městská příspěvková organizace Institut plánování a rozvoje (IPR), Junák nebo Air Ventures zabývající se technologiemi. Akce se budou konat v šesti podlažích, kde bude 27 kanceláří či ateliérů, osm učeben pro více jak 2000 osob, tři sály, čtyři zázemí, tři schodišťové haly a dvůr, který bude sloužit k dočasným instalacím.

Ještě před nastěhováním všech nájemců město prostory opraví, mimo jiné vymaluje nebo opraví toalety. Náklady by měly být do tří milionů korun. "Rádi bychom, aby již v létě začaly být domy obsazovány novými nájemci," řekla Krnáčová. Po vypršení nájemních smluv Praha domy kompletně zrekonstruuje a vypíše výběrová řízení na jejich pronájem.

Podle Krnáčové chce vedení města pronajímat rovněž další nevyužité městské domy. Chystá i analýzu možného pronájmu tržnice v Holešovicích.

Blok radničních domů, který už roky zeje prázdnotou, těsně sousedí se Staroměstskou radnicí. Řadí se k němu i historický Dům U Minuty, z něhož je výhled přímo na Staroměstské náměstí. Původně tam sídlili magistrátní úředníci, kteří se ale v roce 2006 sestěhovali do pronajatého Škodova paláce.

(čtk)

VÍCE O CHYSTANÉM KREATIVNÍM CENTRU NALEZNETE ZDE: