ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Jaroměřice zbourají sokolovnu, pokud se nestane památkou

14.04.2017

Jihlava 14. dubna - Jaroměřice nad Rokytnou chtějí zbourat starou sokolovnu. Objekt včetně sportovního areálu koupilo město od jednoty Sokol, na jeho demolici má slíbenou dotaci z ministerstva pro místní rozvoj. Plán by mohlo překazit zapsání budovy mezi památky, což nyní památkáři zvažují. Jaroměřický starosta Jaroslav Soukup (ČSSD) předpokládá, že závěrečný výrok dostane z ministerstva kultury v nejbližší době.

Sokolovna byla postavena v roce 1925. Podle starosty tam v 70. letech byla provedena řada stavebních úprav, které ráz budovy změnily. Sokolovna jeden čas sloužila i jako ubytovna. "Ten stav je opravdu špatný, už se to léta nevyužívá," řekl starosta.

Sokolovnu včetně sportovního areálu město koupilo za čtyři miliony korun. Pokud bude zbourána, uvolněné místo poslouží k rozšíření sportovního areálu. Rozpočtové náklady demolice činí 5,9 milionu korun, konečná cena vyplyne z výběrového řízení na dodavatele prací. Ministerstvo slíbilo dát 4,6 milionu Kč.

Dotace mají Jaroměřice nad Rokytnou slíbené z peněz ministerstva vyčleněných na demolice chátrajících budov v takzvaných sociálně vyloučených oblastech. Z Vysočiny tyto dotace loni nečerpala žádná obec. Letos mají příslib příspěvku tři sídla z Vysočiny na akce v celkové hodnotě 8,8 milionu korun.

Obec Lípa na Havlíčkobrodsku zbourá opuštěnou budovu. Místo ní plánuje postavit víceúčelový obecní dům. Náklady se podle údajů na webu ministerstva budou pohybovat kolem dvou milionů korun.

V Dolních Lažanech na Třebíčsku připravuje obecní úřad demolici rodinného domu, což by mělo stát zhruba 800.000 Kč. "Ten dům je už přes 30 let nevyužívaný, nikdo v něm nebydlí. Hyzdí nám náves," řekla starostka Jiřina Krotká. Obci se dům podařilo od majitelů odkoupit minulý rok. Po odstranění objektu plánuje místo využít pro stavbu víceúčelového centra, kde by mohla být i knihovna a hasičská zbrojnice.

Ministerstvo letos obcím poskytne na demolice chátrajících budov v sociálně vyloučených oblastech celkem 90 milionů korun. Rozdělí je mezi 37 projektů v 11 krajích, nejvíc jich připadá na Olomoucký kraj.

(čtk)