ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Jednu z budov ústecké knihovny čeká rozsáhlá oprava

14.04.2017

Ústí nad Labem 14. dubna - Budovu Severočeské vědecké knihovny ve Velké Hradební v Ústí nad Labem čeká rozsáhlá rekonstrukce. Někdejší vila známé podnikatelské rodiny Wolfrumů je v havarijním stavu. Oddělení ze staré budovy, která je napojena na novou část, se už stěhují. Čtenáři se do objektu před dvouletou rekonstrukcí naposledy podívají 30. června.

Zřizovatelem knihovny je Ústecký kraj, který zahájil zadávací řízení veřejné zakázky na stavební práce. Předpokládané náklady jsou 46 milionů korun bez DPH. "Budova se změní od střechy až po podlahy a vznikne moderní zařízení, které bude odpovídat svému názvu," řekl ČTK hejtman Oldřich Bubeníček (KSČM).

Severočeská vědecká knihovna využívá jeden z někdejších nejvýstavnějších domů v centru města od roku 1948. Po roce 1989 vznikla dostavba, ve které je vědecká půjčovna a studovna. "Ve staré budově je nevyhovující sociální zařízení, chybí bezbariérový přístup, je potřeba objekt izolovat zespoda, špatná je střecha," řekla ČTK ředitelka knihovny Jana Linhartová. "Není to sice památkově chráněná budova, ale chceme zachovat její ráz, aby se lidé vraceli do prostor, na které byli zvyklí," dodala.

Stěhování už začalo. Knihovna si pronajme budovu, kde dříve sídlila Všeobecná zdravotní pojišťovna. Tam bude po dobu oprav, vždy od pondělí do soboty, otevřeno oddělení časopisů a denního tisku. "A to i v době prázdnin," řekla ředitelka. Knihárna by mohla být dočasně v ústeckém muzeu, s nímž vedení jedná. Studovna literárně-vědní se přesune do jiných objektů knihovny. "Pro čtenáře by tak nemělo vzniknout žádné omezení," uvedla Linhartová.

Budova se zavře 1. července. "Chtěli bychom vše stihnout do dvou let. Pak už budou v objektu reprezentativní prostory i literární kavárna," řekla ředitelka.

Knihovna má ve městě kromě budov v ulici Velká Hradební ještě dvoupatrovou palácovou vilu, kterou si dal postavit uhelný magnát Hans Weinmann. Čtenáři mají ve městě k dispozici ještě sedm poboček. Roční náklady na provoz knihovny jsou zhruba 40 milionů korun. Ústečtí zastupitelé na začátku týdne rozhodli o mimořádné dotaci knihovně ve výši 400.000 korun.

(čtk)