ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Úvěr na bydlení je výhodnější než nájem jen v Praze

13.04.2017

Praha 13. dubna - Praha byla ke konci loňského roku jediným regionem ČR, kde je průměrné nájemné vyšší, než splátka úvěru na průměrně veliký byt. Naopak platit nájemné je zhruba o třetinu výhodnější v Moravskoslezském, Olomouckém, Karlovarském a Pardubickém kraji. Vyplývá to z indexu bydlení stavební spořitelny Modrá pyramida, o kterém dnes společnost informovala v tiskové zprávě.

Tzv. Index bydlení MP je počítán na základě údajů o průměrné výši nájmů poskytovaných Asociací realitních kanceláří a průměrné splátky úvěru na bydlení od Modré pyramidy - Hypoúvěru. Index zohledňuje i průměrné rozlohy bytů podle údajů Českého statistického úřadu. Index udává, kolik procent z průměrné splátky úvěru dosahuje splátka nájmu. Aktuální výsledky vycházejí z dat ke konci loňského roku.

Nejvíce se tak průměrné nájmy blíží průměrné splátce na bydlení v Praze, Jihomoravském a Plzeňském kraji. V Praze je index 101 procent, v Plzeňském 95 procent a v Jihomoravském 93 procent. Naopak nejníže, 63 procent, je v Moravskoslezském kraji. Pod 70 procenty splátky úvěru jsou ještě nájmy v Olomouckém, Pardubickém a Karlovarském kraji.

Asociace realitních kanceláří přitom v rámci indexu zaznamenala ve srovnání s koncem třetího čtvrtletí nárůst průměrné výše nájmu za jeden metr čtvereční ve všech regionech ČR kromě Středočeského kraje.

(čtk)