ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Králův Dvůr požádá o dotaci na obnovu zámeckých fresek

12.04.2017

Králův Dvůr (Berounsko) 12. dubna - Králův Dvůr na Berounsku chce obnovit sgrafitové fasády a renesanční malby na místním zámku. Během dubna požádá kraj o dotaci na zrestaurování nástěnných a nástropních fresek v přízemí jižního křídla. Práce by měly vyjít na 1,5 milionu korun, sdělila dnes ČTK Veronika Kubátová z radnice.

Dřívější restaurátorský průzkum odhalil pod mladšími omítkovými vrstvami dochovanou malovanou dekorativní úpravu v jedné z místností a ve druhé dekorativní malby téměř v celé ploše. Výjimečný je i nápis s datací 1526.

"Je potřeba zachránit a zachovat pro budoucí generace jednu z nejcennějších památek v Králově Dvoře, kterými fresky na zámku jsou," uvedl starosta Petr Vychodil (ODS). Veřejnost by podle něj mohla zrestaurované malby poprvé spatřit při městských slavnostech v příštím roce.

Radnice zatím do rekonstrukce zámeckého areálu investovala přes 20 milionů, většinu peněz získala z dotací. Na kompletní dokončení oprav celého zámku by bylo zapotřebí asi 50 milionů korun.

Památka byla až do roku 1945 v majetku Fürstenbergů a postupně chátrala. Po válce se do zámku nastěhovala rolnická škola, kterou v roce 1971 vystřídal podnik bytového hospodářství a sklady zeleniny. Později tam sídlil podnik výpočetní techniky.

Město zámek vlastní od roku 2011, kdy ho koupilo od místního podnikatele za 13,5 milionu korun. Nyní v něm je knihovna a miniškolka, prostory zámku využívají i senioři a romské sdružení.

(čtk)