ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

O zámek v Liběšicích v dražbě nikdo neprojevil zájem

11.04.2017

Ústí nad Labem 11. dubna - Ústecký kraj dnes neprodal zámek v Liběšicích na Litoměřicku. Dražba objektu se nekonala, nikdo se do ní nepřihlásil. Samospráva objekt bývalého ústavu pro mentálně postižené zřejmě za čas nabídne znovu za stejnou cenu. ČTK to řekla mluvčí Ústeckého kraje Lucie Dosedělová.

Nejnižší cena byla stanovena na 40,17 milionu korun. "Určitě se nebude snižovat cena, pokud se znovu zámek nabídne do dražby," uvedla mluvčí.

Původně barokní zámek z první poloviny 18. století byl podle krajských radních nákladný na provoz. Na konci roku 2015 proto areál opustili poslední klienti, kteří se přestěhovali do jiných zařízení spravovaných krajem.

Jezuité nechali v letech 1738 až 1752 vybudovat barokní zámecké sídlo, které vzniklo zřejmě podle projektu Kiliána Ignáce Dientzenhofera. Po zrušení řádu v roce 1773 vlastnil zámek náboženský a studijní fond. V roce 1838 koupil panství Ferdinand Lobkovic a v roce 1871 textilní velkoprůmyslník Josef Schroll, který upravil rezidenci na pohodlný zámek. Po roce 1945 byl znárodněn a upraven na domov důchodců.

Hlavní objekt je trojkřídlý ve tvaru písmene U a má pět podlaží. V areálu je ještě několik dalších budov nebo památkově chráněný secesní skleník. Odhadní cena nemovitosti je 38,530 milionu korun.

(čtk)